Problem vodosnabdevanja na Pešteri

Sjeničko-pešterska visoravan, ovih dana kada je na snazi crveni meteo-alarm, suočava se i sa nedostatkom vode. Stočari se snalaze na razne načine, a na pomolu je i trajno rešenje.

Nestašica vode na tropskim vrućinama, na Pešterskoj visoravni, preti da ugrozi stoku i poljoprivredne useve.

"Gledam gore da padne kiša i da spasim plastenike. Zasadio sam papriku – to će da se posuši", kaže poljoprivrednik Fahrudin Rebronja.

Sjeničko-pešterska viosravan je poznati stočarski kraj u kome se uzgaja oko 40.000 ovaca i više od 20.000 grla krupne stoke koju treba svakodnevno napojiti.

"Vučemo vodu 'đe ima: Ili iz Buđeva ili iz Karajukića, ili iz Tuzinja. Vučemo vodu samo da bismo napojili stoku, samo da bismo se oprali", objašnjava Enver Dacić iz sela Bioče.

Zbog vodovoda sa starim, dotrajalim azbestnim cevima iz davne 1975. godine, javljaju se ogromni gubici vode na mreži, pa česme ostanu suve.

"Ono što zaradim od stoke, to dam za naftu, terajući vodu, a non-stop mučim muku sa time i, što kažu, ne znam da li da živim ovde ili da se iselim", objašnjava Drago Balšić iz Bioča.

Pešterski vodovod, čija je rekonstrukcija počela pre mesec dana, dug je više od 80 kilometara.

"Što se tiče prve faze radova, već smo završili na nekih 600 metara. Za dalje očekujemo do 14. i 15. avgusta otvaranje tendera, završetak tendera", procenjuje Muhamed Mujović, direktor Javnog preduzeća "Pešterski vodovod".

Izgradnjom novog vodovoda vodu će dobiti meštani četrnaest sela na sjeničko-pešterskoj visoravni koji svih ovih godina željno očekuju da se reši ovaj problem. Izgradnja novog pešterskog vodovoda koštaće ukupno sedam miliona evra, a planira se da bude završen do 2024. godine.

"Saradnja sa Ministarstvom poljoprivrede donela je rezultat da su opština Sjenica i Opština Tutin izdvojile značajna sredstva u iznosu od 25 miliona dinara po opštini za udruživanje novca sa Ministarstvom za poljoprivredu, od koga očekujemo oko pedeset miliona dinara", kaže Hazbo Mujović, predsednik sjeničke opštine.

Sjeničko-pešterska visoravan je deo netaknute prirode, odakle bi, kako poljoprivredni stručnjaci ističu, moglo da se prehrani pola Evrope. Peštersko jagnje je veoma traženo na tržištu, a sjenički sir je već postao brend Srbije.

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
subota, 29. mart 2025.
15° C

Komentari

Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom
Predmeti od onixa
Unikatni ukrasi od oniksa