Sveže maline iz plastenika od maja do novembra

Gajenje malina u plastenicima počelo je i u Šumadiji. Jedan od pionira u tom poslu je Slobodan Petrović iz Trbušnice, koji je zasad sa šest brzo proširio na 27 ari, a malinu u svežem stanju plasiraće na tržištu bar sedam meseci godišnje.

Slobodan Petrović iz Trbušnice nadomak Lazarevca ovih dana čisti malinjak između dva roda.

Od polovine maja do početka jula stizao je prvi rod. Sorta "heritidž", koju je Petrović zasadio na šest ari pod plastenikom, ponovo cveta, pa će malinu brati i od avgusta do prvih mrazeva.

"Ova dva plastenika ovde, to je početak, a jesenas sam podigao još deset ovakvih, 21 ar. Znači, imam negde oko 27 ari pod plastenicima, što ne znači da ću da stanem na tome. Planiramo i dalje da proširujemo tu proizvodnju i organska proizvodnju", najavljuje Petrović.

Porodica Petrović osigurala je zasad. U prva dva plastenika uložila je oko tri i po hiljade evra, a novac će povratiti za dve sezone.

Prvi rod maline prodali su marketima. Cena je dostizala i 300 dinara po kilogramu, prosečna je bila 240 dinara. Ove godine očekuju dobijanje sertifikata za organsku proizvodnju.

Inženjer Saša Radosavljević, specijalista za malinarstvo, kaže da je važno da je se ide ka tome da se na što manjoj jedinici površine postignu što veći prinosi i da se uvodi novi sortiment.

"A kao što ste čuli od našeg domaćina ovde, on je postizao neke cene koje su i 100 odsto veće u odnosu na komercijalnu malinu jednorodnih sorti trenutno na tržištu", Radosavljević.

Prateći evropske trendove u malinarstvu, stručnjaci tvrde da je budućnost u gajenju dvorodnih sorti, a to znači ubiranje polodova sedam do osam meseci godišnje i plasman maline u svežem stanju.

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
sreda, 23. april 2025.
18° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom