Umetničko stvaralaštvo naših vajara pred Kruševljanima

Veliko blago Narodnog muzeja u Beogradu između ostalog i skulpturalno, zbog dugogodišnjeg renoviranja, retko je dostupno javnosti. Zahvaljujući višedecenijskoj saradnji sa Narodnim muzejem u Kruševcu, 31 delo najpoznatijih vajara s kraja 19. i početka 20. veka u okviru izložbe "Skulptura u službi istorije" dostupno je ljubiteljima umetnosti grada pod Bagdalom.

Od skulpture "Kroz Albaniju" Jovana Pešića, "Za otadžbinu" Đorđa Jovanovića, do portreta naših vladara i znamenitih savremenika tog doba, vajara kao što su Jozef Klemenc, Enriko Paci,Toma Rosandić, Petar Ubavkić, Ivano Meštrović. U jednoj zbirci, istorija novije srpske kulture.

"I ovo jeste divna prilika da povežemo sa periodom kada jeste nastajala srpska država, sa dobom kada su se mnogi naši umetnici školovali u inostranstvu i kada su nastojali da opravdaju poverenje da bi se vratili u zemlju i da bi u tom trenutku pomogli stvaranju moderne evropske države", kaže Bojana Borić Brešković, direktorka Narodnog muzeja Beograd.

U ovoj postavci, mesto je i Meštrovićevom Vidovdanskom hramu u vlasništvu kruševačkog muzeja, ali je on na restauraciji, jer se uveliko radi na novoj postavci. Uz njega će ako se postigne dogovor sa matičnim muzejem u Beogradu, stalno mesto dobiti i veliki broj Meštrovićevih skulptura.

"Da bi imali u prilog Vidovdanskom hramu i druga, koja će popuniti prostor. Kruševac, s obzirom da je Meštrović radio na temu Vidovdana i uopšte tog perioda nacionalne istorije, naš muzej zaslužuje da njegova dela budu ovde zastupljena", kaže Goran Vasić, direktor Narodnog muzeja u Kruševcu.

Umetničko stvaralaštvo naših vajara, inspirisano istorijskom tematikom i istaknutim pojedincima, Kruševljanima će biti dostupno do kraja leta.

rts.krusevac@rts.rs
+381 37 438 707

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 21. април 2025.
23° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом