Portreti sve više dobijaju na značaju

Nakon srednjeg veka i renesanse portreti ponovo dobijaju na značaju i sve više ljudi želi da ima svoje ili portrete svojih dragih osoba. Ova umetnička dela ističu pojedinca, ali govore i o važnosti cele porodice.

Umetnički portret vekovima je bio statusni simbol, a slikarima su pozirali najugledniji ili najimućniji članovi društva. Danas to više nije tako - izrada portreta po narudžbini postala je dostupnija, važno je samo odabrati pravog umetnika kome ćete poveriti da ovekoveči vaš lik na platnu. Narudžbinu portreta svog sina i muža Lidija Ilić posmatra kao investiciju.

Predrag Radošević portrete crta i slika skoro dvadeset godina, od svoje petnaeste. Ni sam ne zna koliko ih je do sada uradio.

"Prve slike koje sam radio su bili portreti. Prvi portret koji sam nacrtao, a koji je u to vreme bio dobar sam prodao. Tako da sam video da mogu da spojim lepo i korisno", kaže Predrag Radošević, slikar portretista.

Slikari se slažu da je teže raditi po narudžbini, jer je umetnički izraz tada u drugom planu. Ima tu i neobičnih zahteva, poput onih da lik naručioca ili njegove dece stave na ikonu sveca kojeg slave. Predrag godinama slika i pse, najviše u Danskoj.

"Možda je interesantnije kad moram psa. Dobermane sam često crtao. Kad moram da uradim psa i uhvatim njegov karakter tako da gazda prepozna svog psa", kaže Predrag Radošević, slikar portretista.

Portret često nije samo pokazatelj značaja pojedinca, već svedoči i o istoriji njegove porodice.

"Eto i primer naše loze Nemanjića iz srednjeg veka koji zapravo predstavlja portrete Nemanjića koji su jedni za drugima preuzimali vlast i ukazivali od koga vode poreklo i od koga tu vlast prenose na sebe", kaže Julija Bašić, istoričar umetnosti.

Portreti su bili najtraženiji u srednjem veku i u vreme renesanse kada su stajali u javnim ili privatnim salonima, gde su se okupljali intelektualci i uopšte najugledniji članovi zajednice.

Portrete naslikane danas, uglavnom vide rođaci i prijatelji koji nam dolaze u kuću. Ili na Radoševićevim izložbama. Jedan se i sada nalazi u požarevačkoj Galeriji savremene umetnosti.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом