Novi život starih tkalja

Nekadašnji veliki industrijski sistemi u čiji su razvoj investirani milioni dolara, koje i danas otplaćuju bivše članice Jugoslavije, uglavnom su nestali u privatizacijama. Novi vlasnici su kompanije kupovali najčešće zbog zemljišta, nekad skupe mašine za njih su bile samo otpad kojeg se trebalo otarasiti.

Da bi se stabilizovale dimenzije platna potrebna je mašina za sanforizaciju, koju je za potrebe proizvodnje nabavio poznati ariljski tekstilac Milan Radovanović. Ta italijanska mašina, stara 26 godina, bila je praktično osuđena na smrt i prevezena na otpad.

"Mi smo je bukvalno ispred noža autogenog aparata kupili od njega i instalirali", kaže Milan Radovanović, vlasnik preduzeća "Miteks" u Arilju. "U tekstilu to je kapitalna mašina u završnoj doradi tkanine i ovo je jedina mašina na prostorima bivše Jugoslavije, koja egzistira, koja funkcioniše."

Brojni vlasnici privatizovanih preduzeća bili su prvenstveno zainteresovani za zemljište, ili objekte, a mašine koje su, zbog kompjuterizacije lako otpisane, transportovali su na otpad. 

Iako većina mašina zbog zastarele tehnologije završi na otpadu i u reciklaži, ima i onih koji smatraju da im treba dati šansu za novi život.

U preduzeću Milana Radovanovića takvo poverenje opravdale su i tkalje koji su bile planirane za otpad, ali su u Arilju i dalje u radnom zanosu.

"Starosti su između 30 i 50 godina, a ovde su dobile nov život", objašnjava Milica Jovanović, "da može da se radi na njima".

"Ako kupite novu opremu treba vam mnogo para, a na ovom tržištu nemate mnogo posla za tako kvalitetnu opremu", ističe Milan Radovanović. "Ovako sa nekom opremom, koja je u dobrom stanju, možete napraviti dobar posao, zaposliti sebe, porodicu i to."

Ariljski tekstilci su spasli mnogo mašina koje su bile otpisane u drugim delovima Srbije. Mnogi danas imaju najsavremenije tehnološke sisteme, ali one stare ne bacaju tako lako na otpad.

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 13. април 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом