Ljudski nemar najčešći uzrok požara

Više od 1.000 hektara šuma, u privatnim posedima, na Tari je gorelo pre pet godina. Požar je gašen dvadeset četiri dana, do sada su pošumljena tek četiri hektara, ali kao da sve to nije bilo dovoljna opomena - i ovog proleća, Tara je povremeno gorela zbog ljudskog nemara. Zato i "Srbijašume", Nacionalni park i Sektor za vanredne situacije podsećaju da nastupa kritični period za šumske požare i pozivaju na obazrivost.

Tradiciju spaljivanja prolećnjeg korova u užičkom kraju, ne menja ni sumorni bilans iz prethodnog meseca, kada je bilo 210 požara na otvorenom u kojima je stradalo troje ljudi. Na Tari su u poslednjem takvom požaru, gorela tri hektara, i to nedaleko od područja koje se još nije oporavilo od velikog požara 2012., i neće uskoro.

"Ovo više nije upotrebljivo, čak ni za biomasu, za proizvodnju peleta. Dobar deo šume je nepristupačan, uglavnom su privatne šume, ljudi nemaju sredstava da bi mogli bilo šta tu da urade", kaže Dragan Đurić, Nacionalni park Tara.

Od paljenja bi se, ipak, mogli uzdržati. Samo za jedan centimetar novog humusnog zemljišta, ovde je potrebno čitavih 50 godina. Za nove šume, vekovi.

"Da bi se vratila ista vegetacija koja je bila, potrebno je nekih 400, 500 godina. Ljudskom aktivnošću, to može da se svede na nekih sto godina, ali sve zavisi koliko je stanište oštećeno", kaže Dragić Karaklić, v. d. direktora  u Nacionalnom parku Tara.

U 98 posto slučajeva,  požare su izazvali - ljudi. Po zakonu o zaštiti od požara, zabranjeno je svako spaljivanje na otvorenom, a pogotovo u blizini šuma. Za to su predviđene i kazne.

"Inspektori Odeljenja za vanredne situacije su podneli 50 prekršajnih prijava, to su mandatne kazne koje se počiniocu, ili onom ko na otvorenom prostoru pali pišu, a za krivične prijave je nadležno tužilaštvo", kaže Saša Cicvarić, načelnik Odeljenja za vanredne situacije Užice.

Posle požara, posredno smo, ipak, svi kažnjeni. Šume su osnov života, a ove na Tari su i  najlepše, najvrednije i najproduktivnije sastojine jele, smrče i bukve u Evropi.

rts.uzice@rts.rs
+381 31 513 552

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 24. април 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом