Dijaspora i grad Kraljevo ulažu u preporod sela

Meštani Sirče kod Kraljeva, nakon zatvaranja brojnih kraljevačkih preduzeća i gubitka radnih mesta, šansu za zaradu su pronašli u poljoprivredi. Uz pomoć grada i ljudi u dijaspori na plodnoj zemlji podižu se plantaže voća, popravljaju se seoski putevi i zaustavlja višedecenijska migracija.

Do pre tri godine posed od četiri hektara plodne zemlje Mladena Vasiljevića iz Sirče kod Kraljeva bio je u šipražju i korovu. Danas, nekad zaparložena ledina ovog zaljubljenika u selo i nasleđenu dedovinu, pruža sasvim drugu sliku.

"Najpre sam iskrčio ceo posed, pripremio zemlju i posadio 14.000 sadnica maline sorte "Vilamet", s tim što ću do kraja godine na još dva i po hektara da posadim maline ili neko drugo voće. O tome ću da se dogovorim sa sinom koji je uložio značajna sredstva u obradu i nabavku sadnog materijala. Očekujem i pomoć Saveta za poljoprivredu grada Kraljeva, jer je domaćinstvo registrovano i sve radnim po utvrđenim standardima", kaže Mladen.

Bez obzira na dobar posao u Holandiji Mladenov sin u rodnom kraju i voćarskoj proizvodnji, naročito maline vidi šansu za novi početak, što se poklapa s očevom željom o sinovljevom, što skorijem, povratku.

Vasiljevićima i svim drugim budućim voćarim ide na ruku razumevanje i podrška grada. Dragan Čorbić, predsednik Saveta za poljoprivredu grada Kraljeva ističe da je u prošlog godini od 70 miliona, koliko je grad izdvojio za podsticaje u poljoprivredi, osam miliona uloženo u podizanje novih zasada voća i da će se s tom praksom nastaviti i u ovoj godini.

Ovih dana u Sirči se popravljaju decenijama zapostavljani seoski putevi. Rekonstuisano je pet kilometara atarskih puteva i narednih dana oni će biti podasiti, uz pomoć grada. U mesnoj zajednici ističu da su meštani zahvalni i Radio televiziji Srbije koja je svojim prilozima ukazivala na loše stanje putne infrastrukture u selu, ali i na druge komunalne probleme.

Rade Marić i Zoran Đekić posebno naglašavaju da će bolji putevi i standard života u selu zaustaviti višedecenijsku migraciju. Sirčanska zemlja, kažu oni, je čuvena po plodnosti i šteta je da se ne obrađuje.

Propadanjem Magnohroma, Fabrike vagona i drugih drugih nekad velikih industrijskih firmi Sirčani su izgubili nekoliko stotina radnih mesta. Po mišljenju meštana, poljoprivreda bi uz podršku grada i države mogla da bude najsigurnija alternativa nekada moćnoj kraljevačkoj industriji.

rts.kraljevo@rts.rs
+381 36 333 465

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 03. децембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње