Kormorani istrebljuju ribe u Ibru i Zapadnoj Moravi

Desetak jata kormorana od zimus na Ibru i Zapadnoj Moravi desetkovale su riblji fond, posebno u rejonu Crne Reke i Donje Sirče. Nadležne službe, sportski ribolovaci, ribočuvari i lovci su nemoćni jer su, za razliku od EU, ovi istrebljivači ribe kod nas, zakonom zaštićeni.

Leteći proždrljivci, kako ih iz besa nazivaju kraljevački ribolovci, na Ibar i Zapadnu Moravu sleću početkom zime i tu, po pravilu, ostaju duže od četiri meseca. Prema kazivanju pecaroša i ribočuvara, svakodnevno su viđeni na našim rekama, i to na udarnim mestima, takozvanim zimovnicima, gde je i najviše riba.

"Kormorani ne samo da drastično smanjuju riblji fond, već uništavaju i vegetaciju, a drvo, na kome ‘odsedaju’, obavezno se osuši zbog jakih kiselina u njihovom izmetu", objašnjavaju ribočuvari.

Oni tvrde da su tereni oko Crne Reke bukvalno uništeni." Moraće da prođe mnogo vremena da se ribe vrate u ranije stanište. To je jedan problem, a važniji je kako će se nadoknaditi uništen riblji fond. Država, sigurno, neće. A neće ni da skine zabranu lova ovog ribljeg proždljivca, ističu čuvari.

Kormorani se na istom mestu zadržavaju do 120 dana, uglavnom u zimskom i, delom, u prolećnom periodu. Love po grupama, na dubini do trinaest metara. Dnevno mogu da pojednu tri kilogarama ribe, tolikom broju riba nanesu i ozlede od kojih će, vremenom, uginuti.

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом