Osamdeset godina Zavoda za plućne bolesti u Nišu

Zavod za plućne bolesti i tuberkulozu u Nišu, ove nedelje obeležava 80 godina postojanja. Jedan je od četiri Zavoda te vrste u Srbiji, kroz koji godišnje prođe oko 140.000 pacijenata, koji imaju probleme sa plućima, a kojima za pregled nije potreban uput. Izmenom Zakona o zdravstvu i Zavod za plućne bolesti u Nišu dobiće stacionar, te će i proširiti svoje usluge za pacijente koji uglavnopm dolaze iz Nišavskog okruga.

Bez uputa i zakazivanja pacijenti u niškom Zavodu za plućne boelsti i tuberkulozu za samo jedan dan mogu da uz konsultaciju sa pulmolozima završe sve preglede od laboratorije i rentgena do spirometrije i raznih alergo testova.

Prvog maja 1937. godine Liga za borbu protiv tuberkuloze Niša, koju je činilo 40 eminentnih Nišlija, predvođenih Lukom Smiljanićem, otvorilo je u privatnoj kući dispanzer za tuberkulozu. Prvi rentgen  kupljen je za 25.000 tadašnjih dinara dobrovoljnih priloga. Ostalo je zabeleženo da je prvi direktor ustanove bio Bogoljub Boža Maksimović, rođeni brat pesnikinje Desanke.

Danas lekari Zavoda koji je u Nišu nekada bio pozant i kao ATD, jednom ndeljno su na terenu u Merošini, Svrljigu, Gadžinom Hanu i Doljevcu, a uskoro će biti i u Ražnju.

Kada Zavod dobije stacionar, usluge pacijentima u Nišu pružaće se u dve ili tri smene.

rts.nis@rts.rs
+381 18 236 588

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом