utorak, 07.03.2017, 10:29 -> 11:52
Sava Šumanović među Pančevcima
U Narodnom muzeju u Pančevu otvorena je izložba "Poslednja decenija Save Šumanovića", na kojoj je predstavljeno deset slika iz tog perioda njegovog stvaralaštva. Brojni kritičari period od 1931.do 1942. godine ocenjuju kao najznačajniji u njegovom umetničkom radu, jer je za to vreme naslikao oko 600 dela, od kojih se 417 čuva u legatu u Šidu.
Bilo je izuzetno teško izdvojiti samo deset dela za ovu postavku, ali i lako jer ne može da se pogreši - sve su slike sjajne, rekla je Vesna Borojević, direktorka galerije "Sava Šumanović".
"U poslednjoj deceniji njegovog stvaralaštva dominiraju pejzaži, a najbolja dela nastala su u ratnom stanju", ističe Vesna Borojević. "Slikao je do poslednjeg dana. Tog 28. avgusta 1942. godine rano ujutru došli su po njega, a on je na štafelaju ostavio upravo završenu sliku, poslednju iz triptiha ‘Beračice’ i otišao je na put bez povratka."
Izložba je postavljena u renoviranoj sali pančevačkog Narodnog muzeja, a dominiraju pejzaži, među kojima je najpoznatiji "Iločki put zimi iz 1942. godine".
Sava Šumanović je bio izuzetno privržen rodnom Šidu i nepresušnu inspiraciju je pronalazio na obroncima Fruške gore i u vojvođanskoj ravnici.
Neperekidno je istraživao i hrabro se upuštao u slikanje novih motiva, sa uvek drugačijim koloritima sa nepoznatim svetlom, a to se najbolje vidi na njegovom "Zimskom pejzažu". Sve to je doprinelo da zauvek ostane prepoznatljiv po jedinstvenom stilu i bojama koje je pravio po sopstvenoj recepturi i zato slike nisu potamnele i nisu izgubile prvobitnu svežinu ni 80 godina nakon nastanka.
rts.pancevo@rts.rs
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 0
Pošalji komentar