Preradom voća do jačanja seoskih gazdinstava

U šabačkim selima poljoprivrednici su počeli da prerađuju voće u svom domaćinstvu i da se udružuju. U okviru projekta "Ruralni razvoj nakon poplava" obezbeđene su četiri sušare i prevozno sredstvo za sirovine, a osnovni cilj su proizvodnja i plasman kroz specifični model poslovanja koji obezbeđuje socio-ekonomsko jačanja gazdinstava.

Do pre godinu dana, Nenad Ilić iz Grušića kod Šapca, voće koje nije mogao da obere i proda, uglavnom je poklanjao ili bacao. Od kada je instaliran mini pogon u njegovom domaćinstvu, povećao je i proizvodnju i prihod.

"Čist primer je šljiva koja je išla po 15 dinara se prodavala, ja sam kroz sušaru i svoj rad najmanje 30 dinara dobio, a ujedno sam zaposlio svoju porodicu", kaže Nenad Ilić, poljoprivrednik iz Grušića.

U sedmočlanoj porodici Ilić, svako ima svoje zaduženje. Voće su zasadili na sedam hektara, a od kada ga suše i prerađuju, posla i zaradu imaju i zimi.

"Ova proizvodnja znači za nas što imamo dosta voća, da bi ga prerađivali, da ne bi davali nakupcima, da ne bi bacali. Puno znači da bi omladina ostala u selu", kaže Milinko Ilić, poljoprivrednik iz Grušića.

U okviru projekta, osnovano je i preduzeće koje za zada ima tridesetak kooperanata.

"IDC je u saradnji sa Gradom Šapcem i Direkcijom za poljoprivredu kroz program Ruralni razvoj nakon poplava finansiran od austrijske razvojne agencije došao na ovu ideju kako bi ljudi uvećali cenu svoje sirovine, to je prva ideja i udruživanje, kako bi izašli na tržište sa nekom većom količinom", kaže Mladen Stanković, projektni asistent.

Sušene kruške, jabuke i šljive iz šabačkih sela, uskoro bi trebalo da se nađu i na policama lokalnih trgovina.

"Program "Ruralni razvoj nakon poplava" je odličan primer kako se u poljoprivredi može dodatno zaraditi, jer sušeno voće i povrće dostiže znatno veću vrednost nego kada se na tržište plasira pre prerade", kaže Dušan Kostadinović, zamenik gradonačelnika Šapca.

Mobilne sušare će se, u zavisnosti od sezone berbe voća, prenositi iz domaćinstva u domačinstvo. Vrednost projekta je 240.000 evra.

rts.sabac@rts.rs
+381 15 353 269

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом