Zid ispred romskog naselja - zvučna barijera ili diskriminacija?

Postavljanje zvučne barijere između dela najvećeg romskog naselja u Kruševcu i državnog puta 1B reda koji vodi ka Kopaoniku i Prištini, izazvalo je polemiku na društvenim mrežama, kao i osudu pojedinih nevladinih organizacija i stranaka. I mišljenja žitelja romskog naselja su različita.

Posle temeljne rekonstrukcije deonice puta Kruševac - Priština i uređenja južnog prilaza gradu, postavljena je zvučna barijera visine dva metra, koja jednim delom zaklanja  "divlje" romsko naselje uz saobraćajnicu.

"Mojoj porodici je sada bolje. Dobili smo pešačku stazu asfaltiran je put pored dvorišta koji vodi u naselje, tako da ne gazimo blato kao do sada. Što se tiče ove barijere meni ne smeta. Mislim da je sada u naselju lepše", kaže Zoran Stojanović.

Jelici Stojiljković, koja stanuje u istom naselju, zid predstavlja problem: "Mi nemamo prolaz. Treba da mi dođe kamion sa drvima za ogrev i može da priđe samo sa zadnje strane. Sada moram da prenosim ogrev do kuće dvadeset minuta."

Da je zid dobro rešenje smatra 75-godišnji Zoran Jocić, starosedelac romskog naselja:

"Do sada su žene, deca, stari morali da silaze na put da bi prošli trotoarom. Šta da se desi neka nesreća. Ovo je mnogo bolje rešenje."

Porodici Ahmedov čija je kuća zbog nelegalne gradnje sada najbliža barijeri ponuđeno je preseljenje.

"Želeli su da ostanu tu gde jesu, tako da smo im mi dozvolili", ističe Raka Petrović, predsednik MZ "Marko Orlović". "To je privremeno rešenje, a za godinu i po do dve dobiće i stambeni objekat."

U tom delu grada živi oko 15.000 stanovnika, pa je i saobraćaj veoma frekventan.

"Mislim da je zvučna barijera dobro rešenje za sve stanovnike", kaže Nadežda Pejčić, predsednica Skupštine stanara obližnje zgrade.

Mišljenja prolaznika su podeljena - neki smatraju da je to "prelepo", drugi pak misle da nije u redu što je postavljen zid ispred romskih kuća.

Povodom toga oglasile su se i nevladine organizacije. U saopštenju medijima, najoštrije osuđuju podizanje zida za koji kažu da je izraz diskriminacije, getoiziranja i netrpeljivosti prema romskoj zajednici, i zahtevaju njegovo uklanjanje.

Reagovala je i Demokratska stranka, koja zahteva ostavke nadležnih.

Naručilac i izvođač projekta je Javno preduzeće Putevi Srbije, tvrdi gradonačelnik Kruševca Dragi Nestorović:

"Naš posao, udeo u svemu tome, bio je da sa meštanima ovog naselja pre nego što je ovaj zid i postavljen razgovaramo o načinima, da im omogućimo nesmetan prilaz svojim kućama i slobodno kretanje. Po postizanju tog dogovora sa meštanima krenuli smo u realizaciju."

"Svi znamo da će u narednim godinama krenuti intenzivna građevinska aktivnost na lokaciji ‘Stari aerodrom’, tako da će intenzitet saobraćaja biti još veći nego sada. Dakle, zvučna barijera pored toga što ima funkciju amortizacije zvuka i buke sa kolopvoza, sprečava nekontrolisan i haotičan izlazak vozila i pešaka. Prvenstveno mislim na decu predškolskog uzrasta i zaprežnih vozila na ovu saobraćajnicu", kaže Dragan Blažić iz Saveta za bezbednost saobraćaja. "Zato mi mislimo da je ovo sa aspekta bezbednosti saobraćaja dobro rešenje."

Od zvučne barijere za savet MZ "Marko Orlović" koji je dao saglasnost za njeno podizanje, kako kažu važniji su infrastrukturni projekti koji se realizuju sa Gradskom upravom, a koji će poboljšati kvalitet života u naselju.

  rts.krusevac@rts.rs

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 04. април 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом