Područje uz granicu s Mađarskom ugroženo ptičjim gripom

Zbog pojave ptičjeg gripa u južnoj Mađarskoj, područje unutar teritorije Srbije, deset kilometara od granice, proglašeno je ugroženim od avijarne influence, a Severnobački i Zapadnobački okrug su pod nadzorom. Šta to znači za držanje živine, ptica, prodaju i promet živinskog mesa na severu Bačke, proverio je Toni Bedalov.

Prvi slučajevi ptičjig gripa tipa H5N8 u Mađarskoj zabeleženi su početkom novembra, a do sada je uništeno oko 80.000 zaraženih pataka, gusaka i ćuraka na farmama i u klanicama u južnoj Mađarskoj.

U Severnobačkom i Zapadnobačkom okrugu za sada nema registrovanih slučajeva, a na snazi su posebne mere za suzbijanje te bolestim rekao je Tibor Molnar, sa Veterinskog specijalističkog instituta u Subotici, koordinator Regionalnog kriznog centra za suzbijanje avijarne influence:

"Na domaćinstvima i gazdinstvima ljudi su obavešteni da spreče kontakte između ptica i živine, da zatvaraju svoju živinu i da ih ne hrane na otvorenom. Na živinarskim farmama su povećane biosigurnosne mere, postavljene su sigurnosne barijere." 

Ptičji grip na domaću živinu prenose divlje ptice koje su u preletu. Javno preduzeće "Palić Ludaš" koje se stara o jezerima oko Subotice, gde su staništa divljih ptica, preduzelo je potrebne aktivnosti.

"Pooštrili smo praćenje ptica na vodenim staništima. Do sada je situacija mirna, nismo primetili neko uginuće ptica na terenu"m rekao je Ferenc Marton, direktor JP "Palić Ludaš".

Vlasnici golubova i ukrasnih ptica na severu Bačke takođe poštuju propisane mere zaštite.

Zabranjeno je iznošenje bilo čega pernatoga na pijacu, kaže Adam Pletl, predsednik Udruženja odgajivača sitnih životinja iz Subotice:

"Ja bih apelovao na sve odgajivače sitnih životinja, da ne puštaju svoje životinje napolje."

Do sada u svetu nije zabeležen slučaj da se ovaj tip ptičjeg gripa prenosi sa životinja na ljude. Zbog toga je prodaja živinskog mesa na glavnoj gradskoj pijaci - uobičajena.

Sajmovi, takmičenja i izložbe živine i ptica na teritoriji ugroženoj ptičjim grupom za sada su zabranjeni.

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом