Mala umetnička dela kraljevačkih studenata

Dvadesetsedam studenata iz Slovenije, Švajcarske, Rusije, BIH, Makedonije i Srbije boravilo je u Nastavnoj bazi Šumarskog fakulteta na Goču, gde su svoju kreativnost i znanje pretvorili u mala umetnička dela od drveta. Program, koji se sprovodi u šest zemalja, vredan 150.000 evra, finansirala je Švajcarska Merkator fondacija. Poslednja faza ovog prvog dela projekta završena je na Goču.

Cilj projekta je povezivanje obrazovnih ustanova, privrede i primena teorijskog znanja u praksi, što su potvrdili studenti iz šest zemalja stvaranjem neobičnih oblika od drveta, ali i obilaskom proizvodnih pogona.

"Projekat je veoma značajan, jer smo posećivali dosta fabrika i firmi koje su van Srbije i dosta drugačije rade, a imaju i savremeniju opremu", kaže Petar Blagojević, student TMP-a Šumarskog fakulteta u Beogradu.

"Ovo je novo iskustvo za mene, stekla sam nove prijatelje, sarađivala sa ljudima iz različitih  zemalja i prijalo mi je da radim sa drvetom na umetnički način", kaže Julia Sevrugova studentkinja FTU iz Rusije.

"Ovo je vrlo dobro da se povezuje škola i industrija, tako da možemo da radimo skupa teoriju i praksu,i  sve što naučimo u školi, na fakultetu je dobro za praksu i rad u industiriji", mišljenje je Janez Novaka, Slovenačkog studenta sa Biotehnološkog fakulteta iz Ljubljane. 

"Radimo sa različitim materijalima, a na fakultetu imamo mnogo više teorije, a praksu tek na četvrtoj godini", kaže studentkinja Sonja Jankovik sa Fakulteta za dizajn i tehologiju mebel i enterier iz Skoplja.

"Naša ideja je bila da malo bolje upoznamo obrazovanje u zemljama Balkana, da ih povežemo i ova studentska konferencija je dobar način da se studenti bolje upoznaju, razmene iskustva i da praktično mnogo više rade, što im najviše nedostaje", kaže Kurt Wuthrich sa Unverziteta Bern u Švajcarskoj.

Prvi ciklus projekta koji je finansirala Švajcarska je završen na Goču.

"Mi smo dobili obećanja od svih fakulteta univerziteta koji izučavaju bave se drvetom iz svih šest zemanja da ćemo nastaviti dalju saradnju, jer prosto rezultati su išli u korist studenata, profesora i fakulteta koji učestvuju u ovom projektu", istakao je profesor Nebojša Todorović sa TMP-a Beogradskog Šumarskog Fakulteta.

"Ono što je najvažnije jeste da je svima jako prijao ovaj rad, s obzirom da na fakultetu generalno to nedostaje u toj meru u kojoj bi trebalo", kaže profesorka Jelena Matić sa TMP-a Šumarskog fakulteta Beograd. Ona dodaje da su oni uspeli na Fakultetu da uvedu nastavu gde imaju 12 nedelja teorije u tri nedelje prakse u okviru jednog semestra.

Mozika koji će biti sastavljen od svih radova učesnika projekta i izložen na Šumarskom fakultetu u Beogradu. Nastavak ovog projekta planiran je za prvu polovinu naredne godine.

rts.kraljevo@rts.rs
+381 36 333 465 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом