Nacionalna tkačka kolonija na Staroj planini

Na Staroj planini kod Pirota u toku je Nacionalna tkačka kolonija, manifestacija čiji je cilj očuvanje tradicije tkanja pirotskog i staparskog ćilima, ali i zaštita ovog umetničkog zanata u Srbiji. Tkačku koloniju pored Pirota i Sombora podržali su: ambasade Australije i Sjedinjenih Država, NALED i Etno mreža.

Tkalje iz deset gradova Srbije, prvi put su se susrele sa vertikalnim razbojem i probale tehniku tkanja pirotskog ćilima.

Bez obzira na različite tehnike, tkalje su složne u oceni da od ovog starog zanata u Srbiji trenutno ne može da se živi.

"Teško je, treba se snalaziti na različite načine. Bez podrške javnih  institucija, da li lokalne samouprave, Pokrajinskog sekretarijata, ili nadležnog Ministarstva, veoma je teško", kaže Ana Ilić Panjković, preduzetnica iz Sombora.

"Sada još ne možemo da živimo od toga. Više je to sada hobi, a cilj je da prenesemo znanje mlađima, jer mi smo žene u godinama", kaže Verica Mijalković, ćilimarka iz Stapara.

Zbog toga je jedan od osnovnih ciljeva Nacionalne tkačke kolonije da se ukaže na neophodnost  očuvanja ovog tradicionalnog umetničkog zanata.

"I da zajedničkim snagama pokušamo da animiramo državu u narednom period da se postara za donošenje zakona i za stvaranje uslova kako bi ovo moglo da opstane", kaže Slavica Ćirić, zadruga "Damsko srce" Pirot.

Inicijativu za zaštitu i očuvanje tradicije tkanja, pre dve godine, pokrenula je Džulija Fini, ambasadorka Australije u  Srbiju.

"Kada smo stigli u Beograd bilo nam je veoma teško da pronađemo proizvode vrhunskog kvaliteta  koji bi predstavljali srpsko nasleđe. Teško nam je bilo da kupimo poklone za naše prijatelje. Zbog toga je za nas veoma važno što smo se povezali sa Etno mrežom i otkrili ćilimove", kaže Džulija Fini, ambasadorka Australije.

Projekat Nacionalne tkačke kolonije ostvario je početni cilj. Kroz pirotsko ćilimarstvo i uz pomoć tkalja iz Pirota oživelo je tkanje u Staparu kod Sombora. Sada su postavljeni novi zadaci.

"Da se otvore gradske etno u svim regionalnim i turističkim centrima, u kojima bi ovi proizvodi mogli da nađu svoj put do kupaca", kaže Violeta Jovanović, izvršna direktorka NALED-a.

Krajnji cilj je da se pored očuvanja tradicije tkanja, stvore uslovi da ćilimarke  od svog zanata mogu sebi i svojim porodicama da obezbede siguran izvor prihoda.

rts.pirot@rts.rs
+381 10 311 910

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 07. јануар 2025.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње