Za kraljevačku Noć muzeja predmeti neprocenjive vrednosti

Uz koncerte, predavanja i promocije novih knjiga i časopisa koji prate program Manifestacije "Muzeji Srbije-deset dana od 10 do 10", Narodni muzej Kraljevo je ljubiteljima umetnosti i istorijskih vrednosti, uz svoju stalnu postavku, ponudio niz interesantnih izložbi.

Od 10. do 17. maja Kraljevčani su imali priliku da vide izložbu "Obale i reke - plakati iz Rusije". Sa jedne strane muzejskog prostora bili su izloženi plakati koje su napravili svedoci i učesnici istorijskih događaja u Rusiji, poput plakata na kojima je obeležen prvi let u svemir Jurija Gagarina, a sa druge oni koji su kasnije nastali u znak sećanja na te događaje.

Ova izložba realizovana je u saradnji Sekcije plakatista Društva moskovskih umetnika i udruženja likovnih i primenjenih umetnika Kraljevo.

Njenu postavku zamenile su dve paralelne izložbe iz zbirke kraljevačkog Muzeja. Na prvoj "Rat i mir - uniforme iz istorijske zbirke" - izložene su uniforme među kojima su i uniforme kraljeve garde Aleksandra Prvog Karađorđevića, boraca iz Drugog svetskog rata i posleratnih generala Jugoslovenske armije, do onih koje su nosili oficiri JNA.

Drugu izložbu čiji je naziv "Kosovo i Metohija - freske i zlatovez iz umetničke i etnološke zbirke" čine kopije fresaka iz Pećke patrijaršije (13. vek), Gračanice (14. vek), dva manastira iz Makedonije: Psače (14. vek) i Lesnova (14. vek), kao i primerci plemenite veštine zlatoveza koja je imala svoje centre na Kosovu i Metohiji, pre svega u Prizrenu. Na ovoj izložbi pleni deo zbirke ženskih gradskih nošnji iz 19. veka, koje spadaju u predmete nulte kategorije, što praktično znači da je njihova vrednost neprocenjiva.

Manifestacija "Muzeji Srbije - deset dana od 10 do 10" u Evropskoj noći muzeja u Kraljevu sutra će biti krunisana otvaranjem legata Olivere Radojković Čolović.

Legat dr Olivere Radojković Čolović obuhvata porodičnu kuću u Kraljevu sa dvorištem, u Karađorđevoj ulici broj 98, koja je preneta u vlasništvo muzeja 2012. godine, kao i kolekciju umetničkih dela - 21 ikona i 120 dela savremene umetnosti.

Ikone su nastale u Podunavlju i delo su nepoznatih ikonopisaca. U kolekciji savremene umetnosti najbrojnija su dela Mirjane Mihać, Mladena Srbinovića i Ksenije Divjak , ali i dela Petra Dobrovića, Dade Đurića, Miće Popovića, Mila Milunovića, Ljubice Cuce Sokić, Danice Antić, Maria Maskarelija, Mome Kapora.

Pored toga, u legatu je i bogata zbirka pokućstva i nameštaja, ukupno 157 predmeta od stakla, porcelana, keramike i drveta. Tako da će od sutra uveče ovo biti još jedan izložbeni deo Narodnog muzeja Kraljevo.

rts.kraljevo@rts.rs

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 17. април 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом