Komisija iznad Ustava i Skupštine?

Stručna komisija koja ocenjuje medijske projekte već drugu godinu zaredom odbija građanskog posmatrača, iako se to jedna od mera u Lokalnom planu za borbu protiv korupcije koji je usvojila Skupština grada Niša 2011. godine. Tim povodom Lokalni antikorupcijski forum izdao je saopštenje.

Na predlog Lokalnog antikorupcijskog foruma Niš (LAF) od 22. marta 2016. godine kojim se traži da u radu Stručne komisije za ocenu projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja na teritoriji Grada Niša u 2016. godini učestvuje i građanski posmatrač koga će delegirati LAF, Komisija je objavila svoj Stav.

U svom stavu, Komisija se poziva na članove 19, 20, 21. i 22. Pravilnika o sufinansiranju projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja koji je doneo ministar kulture i informisanja Vlade Republike Srbije 13. novembra 2014. godine („Službeni glasnik RS", broj 126/2014). Komisija je zaključila da tim Pravilnikom "nigde i ni na koji način nisu predviđeni: ‘posmatrač', ‘nezavisni posmatrač', ‘građanski posmatrač' ili bilo koja druga kategorija posmatrača."

Komisija, na ovaj način, stavlja van snage Lokalni plan za borbu protiv korupcije Grada Niša, koji je Skupština grada usvojila 6. juna 2011. godine , navodi se u saopštenju LAF-a.

U Lokalnog plana za borbu protiv korupcije (str. 16) u potpunosti je definisan institut "građanskog posmatrača". U delu tabele "Građansko posmatranje javnih ustanova na nivou lokalne samouprave" definisano je "obezbeđivanje prisustva predstavnika građana, Građanskih posmatrača, na sednicama upravnih i nadzornih odbora / tela / ustanova koji se finansiraju iz sredstava lokalnog budžeta. (...) Građanski posmatrač ima pravo diskusije, ali bez prava glasa."

Pravilnikom o sufinansiranju projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja nije utvrđeno, ni na jednom mestu, da se ne može konstituisati institut "građanski posmatrač". Da li je je Komisija, kao telo Uprave za kulturu grada Niša, ovlašćena da stavlja van snage akte koje usvaja Skupština Grada Niša? Kada i kako je Komisija ovlašćena da stavi van snage Lokalni plan za borbu protiv korupcije Grada Niša?

Komisija, svojim Stavom, izrikom tvrdi da je ona slobodna da iza zatvorenih vrata, i mimo zainteresovane stručne i ostale javnosti, samostalno odlučuje o upotrebi budžetskih sredstava namenjenih sufinsiranju projekata lokalnih medija, u iznosu od 68.205.000 dinara. Da li to znači da je komisija stavila van snage član 51. Ustava Republike Srbije?

Taj član glasi: "Svako ima pravo da istinito, potpuno i blagovremeno bude obaveštavan o pitanjima od javnog značaja i sredstva javnog obaveštavanja su dužna da to pravo poštuju. Svako ima pravo na pristup podacima koji su u posedu državnih organa i organizacija kojima su poverena javna ovlašćenja, u skladu sa zakonom."

Naročitu nedoumicu, prema oceni LAF-a, podstiče zaključak Komisije "da bi i sama bila u sukobu sa pozitivno-pravnim normama kada ovaj Zahtev ne bi odbacila":

"Komisija, dakle, zaključuje da Lokalni plan za borbu protiv korupcije, kao strateški antikorupcijski dokument grada Niša, nije normativni akt, koji pri tom propisuje jasne i konkretne mere, među kojima je i građanski posmatrač."

LAF u svom saopštenju podseća članove Komisije, koju čine medijski stručnjaci, na razlikovanje pojmova etika i moral:

"Ono što je etično ne mora biti i moralno. Poput distingviranja pojmova pravo i pravda. Naročito kada se radi o medijima mora se voditi velika briga o tome da njihov rad mora da bude etičan, ali još i više - moralan. Ovim se, međutim, ne iscrpljuje arsenal političkih alogičnosti u zaključku Komisije."

Komisija tvrdi da prisustvo stručne javnosti, personifikovane u građanskom posmatraču, predstavlja "cenzuru", a odlučivanje iza zatvorenih vrata o javnim sredstvima proglašava "samostalnošću nezavisnošću" u radu.

"Ovakva zamena teza predstavlja opasnost za pravni poredak, načelo transparentnosti pri odlučivanju o javnim sredstvima, javni interes u oblasti javnog informisanja, kao i samo javno informisanje", stoji u saopštenju LAF-a, gde se ističe da oni neće odustati od svoje obaveze da izaberu građanskog posmatrača koji će učestvovati u radu (bez prava glasa) ove Komisije koji će obaveštavati javnost o njenom radu.

LAF će uložiti žalbu na ovakav akt Komisije, a obratiće se i nadležnim organima, organizacijama i telima i zahteva, da Uprava za kulturu hitno raspusti postojeću Komisiju i da formira novu. Izbor članova komisije mora biti javan, podseća LAF u svom Saopštenju za javnost.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 17. април 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом