Mondi i dalje u Šapcu

Kada su 1996. godine zakupili jednu od hala šabačke šećerane, italijanska firma Interkel bila je među prvim stranim investitorima u gradu. Posle dve decenije rada, promenili su lokaciju, promenili vlasničku strukturu, ali ne i proizvodnju industrijskih vreća i razvojnu poslovnu politiku u Šapcu. U industrijskoj zoni sve je više novih proizvodnih hala.

Kada je stigla u Šabac, takozvana zelena linija bila je prva robotizova proizvodna traka i oslonac započete Interkelove proizvodnje. Nekada u hali šećerane danas u novim proizvodnim pogonima i na najsavrenijoj opremi, industrijske vreće italijanskog investitora već dve decenije  prave naši radnici.

"Plata je redovna, bonusi se dobijaju za najveće praznike  Uskrs i Božić, imamo topli obrok, regres, zadovoljan sam", kaže Darko Pajić, radnik.

Počelo se sa sedam, a sada prave 80 miliona vreća i izvoze u 20 zemalja. Među 60 radnika brojni su oni koji su u firmi od otvaranja.

"Mislim da nema sada nikakve razlike da li je domaći ili strani investitor, bitno je da se radi po zakonima ove države i da radnik za svoj rad bude nagrađen", kaže Stevan Mijatović, menadžer proizvodnje.

Uz proširenje proizvodnje fabrika se preselila u novu halu u industrijskoj zoni, a pre dve godine i u Mondi korporaciju. Razvoj nastavljen.

"Ovo je dobra lokacija i zato smo ovde, Šabac ima dobre radnike i ova fabrika ima mogućnosti za ceo Balkan što je bitno za našu kompaniju", kaže Rafaelo Macola, regionalni menadžer za Srbiju.

"Ovaj deo novi hale je korak u tom pravcu, mi pravimo male korake nećemo da ulazimo previše brzo u investicije. Nova hala za štampu nam omogućava dalje proširenje i proizvodnje i kapaciteta", kaže Vladimir Žugić direktor Mondi Šabac.

Plan je dva i po puta veća proizvodnja i nova hala. Italijanski investitor kupio je novo zemljište u industrijskoj zoni.

"Imamo najbolje uslove, najbrže završimo svu administraciju i naši kupci postanu vlasnici zemljišta za 35 dana na kome mogu da zidaju svoje objekte", kaže Nebojša Zelenović, gradonačelnik Šapca.

Od 600 hektara u industrijskom reonu, 200 hektara je u režimu slobodne zone. Polovina je već prodata. Među stranim investitorima najbrojniji su Italijani.

rts.sabac@rts.rs
+381 15 353 269

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 30. март 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом