среда, 06.04.2016, 11:48 -> 13:37
Kada će biti obezbeđen dnevni boravak za decu s autizmom
U Pirotu je, poslednjih godina, povećan broj dece sa nekim oblikom autizma. Budući da Srbija nema adekvatno institucionalno rešenje za decu sa ovim teškoćama, roditelji su osnovali udruženje pokušavajući da obezbede uslove za boravak i rad svoje dece.
Ideja je da se napravi dnevni boravak za decu sa autizmom. Lokalna samouprava izdvojila je novac za kupovinu didaktičkih sredstava, kako bi terapeuti mogli da nesmetano, u okviru radionica, rade sa decom.
"Najveći problem je pokrivenost te dece nakon škole i pokrivenost dece za vreme raspusta", ističe Maja Stamenović iz Udruženja "Korak po korak". "Tada mi roditelji koji radimo, tri meseca ne znamo šta ćemo sa njima."
O autizmu se još vrlo malo zna. Lek ne postoji, ali postoje načini da se ovoj deci pomogne i olakša život.
"Ljubav i pažnja mogu da izleče sve, a naročito mogu da poboljšaju integraciju", naglašava dr Ivan Ilić, dečji neurolog. "Autistična deca nisu biljke, to su deca koja imaju mnogo potencijala, samo im treba prići na pravi način."
Poslednjih godina u Pirotu je povećan broj autistične dece. Gotovo polovina dece, koja pohađaju prva tri razreda osnovne škole "Mladost" ima neki oblik autizma. Škola "Mladost" pruža mogućnost kompletnog rada, terapije i školovanja ove dece u Pirotu, a neka deca pohađaju redovnu školu.
"Imamo asistivne tehnologije, senzornu sobu, montesori učionicu u kojoj se radi po
montesori metodu", kaže Vesna Todorović, direktorka škole "Mladost". "Svi nastavnici su sa odgovarajućom stručnom spremom i ono što mi radimo, to je maksimalna podrška i maksimalno individualizovanje u radu."
Maja Rančić, psiholog u OŠ "Vuk Karadžić" ostala deca lako prihvataju vršnjake sa autizmom: "Oni ga prihvataju, razvijaju osećaj humanosti, idu zajedno sa njima na odmor. Aktivnosti dece su zajedničke i deca su veoma osetljiva na različitost."
Stručnjaci kažu da deca sa autizmom ulažu veliki napor i energiju kako bi razumela svet oko sebe. Ukoliko bi svi drugi uložili samo polovinu tog napora, uspeli bi da razumeju njihove potrebe i osećanja.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар