Читај ми!

Ljajić: Više brige za stare

U budućem ministarstvu biće formiran poseban sektor koji će se baviti problemima starih, rekao predsednik SDP-a Rasim Ljajić. Potrebna je i reforma penzionog sistema koja "ne može ići na uštrb stečenih prava penzionera", ocenio Ljajić.

Predsednik Socijaldemokratske partije Srbije i potpredsednik Vlade Rasim Ljajić rekao je da Srbija spada među pet najstarijih država u Evropi i da će u budućem ministarstvu biti formiran poseban sektor koji će se baviti problemima starih.

Prema njegovom mišljenju, potrebna je i reforma penzionog sistema koja "ne može ići na uštrb stečenih prava penzionera".

Ljajić je boravio danas u selu Đurđin kraj Subotice, gde je korisnicima usluga lokalnog Gerontološkog kluba poklonio televizor.

Tom prilikom je ocenio da Subotica ima najbolju mrežu, ne samo gerontoloških klubova, nego uopšte sistem socijalne zaštite za stare osobe, te da takav model skoro da nema nijedna lokalna samouprava u zemlji.

"Mi Suboticu često ističemo kao primer koji želimo da proširimo na teritoriji cele zemlje. Kada imate ambiciozne ljude, ljude koji imaju viziju i ideju, onda možete i ovako nešto da napravite i da u sistemu socijalne zaštite, kroz ovakve klubove, imate preko 6.500 ljudi koji su uključeni", mapomenuo je Ljajić.

Ljajić je ocenio da je to od izuzetne važnosti, pre svega sa humanog stanovišta, rekavši kako rezultati istraživanja pokazuju da je među starom populacijom, glavni problem usamljenost, zatim materijalno socijalni status i problem zdravstvene nege, odnosno zdravstvenih usluga.

Predsednik SDPS-a rekao je kako se u budućem ministarstvu planira poseban sektor koji će se baviti starim osobama i uopšte problemom starenja jer je to, kako je istakao, problem koji je danas prepoznat u Evropskoj uniji.

"To je problem sa kojim se Srbija danas suočava, s obzirom da spadamo među pet najstarijih država u Evropi, posle Italije, Nemačke, Bugarske i Švedske i svakako tom problemu moramo pristupiti na jedan celovit, sveobuhvatan način, koji će prikazivati dovoljno brige za populaciju starih osoba", rekao je Ljajić.

U sklopu borbe s problemom starenja, Ljajić je najavio kako će nastojati da reformišu ukupan penzioni sistem, uz ocenu da ta reforma "ne može ići na uštrb stečenih prava penzionera".

"Prema tome, penzije nisu za nas socijalna kategorija, to je nešto što su penzioneri zaradili kroz svoj radni vek. Mora se obezbediti redovna isplata svih penzionih davanja", poručio je Ljajić.

Nakon posete Gerontološkom klubu u Đurđinu, Ljajić je posetio i romsku porodicu Bašić, koja je raseljena s Kosova, a koja trenutno živi u subotičkoj Mesnoj zajednici "Peščara".

Ljajić je ocenio da su Romi još uvek jedna od najugroženijih manjinskih zajednica u čitavoj Evropi, tako i u Srbiji, a da ova porodica ima dvostruko veće probleme, s obzirom da su raseljenici.

Podsetivši da je Romima 2000. godine priznat status nacionalne manjine i da je definisana nacionalna strategija za rešavanje problema Roma, koja obuhvata pet prioritetnih oblasti, Ljajić je ocenio da je to još uvek daleko od toga da je položaj Roma zadovoljavajući.

"Mi moramo imati partnere, kao država, a partnere možete imati ukoliko se stvori jedna generacija romskih lidera u političkom, nacionalnom i kulturnom smislu, koja će reprezentovati njihove interese i na taj način samo zajedno možemo da rešavamo njihove probleme, koji se tiču i zapošljavanja i stanovanja i zdravstvene zaštite i očuvanja kulturnog identiteta", zaključio je Ljajić.

уторак, 23. јул 2024.
27° C

Коментари

Dobar tekst, ali..
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Zelja za lepotom
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Bravo
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Miss
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару
Treba li zabraniti lepotu?
Избор за Мис Србије на Тргу републике – женско тело на јавном кантару