Deca u lancu trgovine drogom

Zloupotreba maloletnika za krijumčarenje i prodaju droge nije retka pojava tako da inspektori nisu bili iznenađeni kada su krajem prošlog meseca kod jednog trinaestogodišnjaka pronašli heroin. Stručnjaci kažu da decu iskorišćavaju jer je njima lakše manipulisati, ucenjivati ih, uplašiti ih, a i kazne za maloletnike, tj. decu od četrnaeste do 18 godine su blaže nego one predviđene za punoletne osobe. Što pre se uvidi problem veća je šansa da se pomogne toj deci da pobegnu od kriminalaca.

Policija je krajem marta blizu Pančeva zaustavila automobil u kojem su bili otac i dva maloletna sina. Prilikom pretresa kod jednog dečaka je otkriveno 80 grama heroina. Da li je trebalo da je prenesu za oca, ili nekog drugog dilera, utvrdiće istraga. Radoznalost, ucena, želja da zarade više novca neki su od razloga zbog kojih maloletnici ulaze u narko-posao.

Kada ih biraju, kriminalci vode računa o tome da li maloletnik i njegova porodica mogu da nadoknade eventualnu štetu, tj. drogu koja detetu bude zaplenjena. Dešava se da roditelji podižu kredite da bi vratili tako nastale dugove.

"Sećam se dečaka kojem su u tim dilerskim obračunima, jer nije nešto uradio po onome što se od njega očekivalo, slomili obe ruke, povredili glavu. Imala sam i roditelje koji kažu da nisu znalida im se dete time bavi a onda je dečak rekao - kada si platila struju od novca koji sam ti doneo, valjda si se pitala kako sam ja to mogao da zaradim. Pri tome dečak ima petnaest i po godina", kaže Ljubinka Marković iz Višeg suda u Beogradu.

Sudski ukor, pojačani nadzor, upućivanje u vaspitnu ustanovu ili maloletnički zatvor - moguće su kazne. U Višem sudu u Beogradu kažu da je od 2010. do kraja prošle godine zbog narkotika njih 190 pravosnažno kažnjeno.

"Nažalost, mi imamo decu koja su već izgradila sistem, okružila se načinom života - danas voziš luksuzan autoa sutra te je neko pretukao pa si završio u bolnici. Pa se ponovo taj lanac nastavlja. Tu ide već mnogo teže taj povratak", kaže Ljubinka Marković.

Iako nemaju krivičnu odgovornost, deca mlađa od 14 godina imaju problem sa kriminalom. Da bi ih sklonili sa ulice u Zavodu za vaspitanje dece i omladine od 2004. godine imaju program intenzivnog tretmana za decu od sedam do 14 godina. Kako kažu, sa njima se kreće ispočetka.

"Da naučite dete šta znači obući podžamu, šta znači oprati zube, čemu služi četkica, čemu služi topla voda... Pa preko veština komunikacije, kako da razgovara sa ljudima, šta može da kaže i kada, šta ne treba da kaže. Vi morate u tom periodu da ga naučite da čita i da piše, da obavlja neke računske operacije. Uključite ga u školu. Pripremite ga da nastavi redovno školovanje kada izađe iz programa. Ono što nama olakšava posao, to je njihov uzrast. Na tako ranom uzrastu možete mnoge stvari da napravite, možete mnogo toga da promenite", kaže Dragan Rolović iz Zavoda za vaspitanje dece i omladine u Beogradu.

Taj program je do sada prošlo oko 230 dečaka. U Zavodu kažu da 90 odsto njih više nema problema sa zakonom.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом