BIA uhapsila hrvatskog špijuna u Beogradu

U saradnji Višeg javnog tužilaštva u Beogradu i Bezbednosno-informativne agencije uhapšena jedna osoba zbog postojanja sumnje da je izvršila krivično delo špijunaže, saopšteno je iz Višeg javnog tužilaštva. Mediji prenose da uhapšeni radi za hrvatsku Vojnu sigurnosno-obaveštajnu agenciju i da je prikupljao podatke o bezbednosnim strukturama Srbije. "Večernji list" piše da je reč o oficiru u penziji Čedi Čoloviću, koji je uhapšen dok je bežao u Hrvatsku.

U saopštenju Višeg javnog tužilaštva navodi se da uhapšeni ima državljanstvo i Srbije i Hrvatske -  do 1990. godine živeo je i radio u Republici Hrvatskoj, nakon čega mu je mesto prebivališta bilo u Republici Srbiji.

Osumnjičenom je za krivično delo špijunaže određeno zadržavanje od 48 sati, nakon čega će biti priveden nadležnom tužiocu radi saslušanja.

Kako se navodi, Tužilaštvo će u skladu sa svojim Ustavnim i zakonskim ovlašćenjima nastaviti postupanje radi utvrđivanja svih okolnosti navedenog događaja, vodeći računa o zaštiti vitalnih interesa Srbije, a sve u cilju potpunog utvrđenja svih radnji koje čine obeležja tog krivičnog dela u okviru svojih zakonskih ovlašćenja.

Nakon sprovedene istrage i utvrđenog činjeničnog stanja, javnost će o tome biti blagovremeno obaveštena, dodaje se u saopštenju.

Prethodno su Večernje novosti javile da je u Beogradu uhapšen hrvatski špijun.

Portparolka Višeg javnog tužilaštva Tatjana Sekulić potvrdila je RTS-u da je u saradnji tog tužilaštva i BIA uhapšena jedna osoba.

U međuvremenu, hrvatski portal Indeks javio je da je uhapšeni agent radio za hrvatsku Vojnu sigurnosno-obaveštajnu agenciju.

Kako navode, tokom proteklih meseci, pa čak i godina, uhapšeni je u Beogradu i Srbiji prikupljao podatke koji bi njegovoj domicilnoj službi, dakle VSOA, mogli biti od posebnog interesa.

Konkretno, saznaje Indeks, u poslednje vreme bavio se oficirima JNA protiv kojih Hrvatska jeste ili bi mogla pokrenuti kazneni progon zbog dela počinjenih tokom oružanih sukoba u Hrvatskoj, kao i organizacijom i odnosima u srpskoj vojsci, a pod merama svojih srpskih kolega nalazi se već mesecima.

"Srpske službe već neko vreme prate dotičnog i prikupljaju informacije o njemu. Poznato je gde se tačno nalazio, u kojim mestima uz granicu, sa svojim kolegama s hrvatske strane i sa kime je sve bio u kontaktu", kaže Indeksov izvor.

Uhapšenom se na teret stavlja špijunaža u korist hrvatske države zbog čega mu, ako se to dokaže, preti od tri do 15 godina robije.

Hrvatski špijun 57-godišnji oficir u penziji

Hrvatski Večernji list je na svom sajtu objavio da je reč o 57-godišnjem Čedi Čoloviću, oficiru u penziji Republike Srpske, koji je uhapšen dok je bežao u Hrvatsku.

Pozivajući se na izvore iz Beograda, zagrebački list piše da je uhapšeni optužen da je godinama Zagrebu prenosio podatke iz Beograda i da su zbog njega najmanje devetorica Srba optužena za ratne zločine.

Hina navodi da je u pitanju "Srbin iz Drniša" sa dvojnim državljanstvom, koji je penzionisani oficir bivše JNA i jedan od nekadašnjih zapovednika Vojske Republike Srpske Krajine koji je bio zadužen za bezbednost 75. motorizovane brigade.

U Srbiju je došao posle akcije "Oluja", a uhapšen je nakon što se, navodno, spremao da pobegne u Hrvatsku jer mu je dojavljeno da je otkriven.

Hrvatska agencija navodi i da je jedno od medijskih nagađanja i da su ga hrvatske obaveštajne službe "vrbovale" i da je njihovu ponudu prihvatio u zamenu za jemstvo da protiv njega u Hrvatskoj neće biti podignuta optužnica za navodne ratne zločine.

Kako pišu Večernje novosti, Čolović je duže vreme praćen i dokumentovani su svi njegovi kontakti s osobama iz Vojske Srbije, policije i drugih državnih institucija, kao i njegovi kontakti sa hrvatskim obaveštajcima. Nezvanično, imao je pristup važnim državnim informacijama. 

Čolović je navodno prikupljao podatke o bezbednosnim strukturama Srbije, ali i o planovima namenske industrije, te informacije o ugovorima o izvozu naoružanja u inostranstvo.

U Hrvatskoj se o ovom slučaju još niko nije zvanično oglasio.

Број коментара 12

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. децембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње