Formiranje Specijalnog suda, Brisel na potezu

Kosovske vlasti su obavile svoj deo posla oko formiranja i početka rada Specijalnog suda za ratne zločine. Čeka se da u Briselu do kraja završe svoj deo posla, odnosno da vlasti Holandije pronađu način i usvoje zakon o Specijalnom sudu sa sedištem u Hagu.

Evropska unija je pri kraju adminstrativnih radnji za početak rada suda. Očekuje se izrada budžeta, koji bi trebalo da odobri Savet Evropske unije tokom ovog meseca. Prvi konkurs je završen krajem maja, čime je počelo zapošljavanje osoblja suda.

27518721
27518721 Pripremio Andrija Igić

"Očekuje se da se tokom leta održi drugi, sveobuhvatni konkurs, kada će biti zaposlene i sudije. Takođe se planira da, kada se ispune svi početni zahtevi, specijalizovana veća na Kosovu pravovremeno održe konferenciju za štamu na kojoj će javnosti trenutni proces i svoj mandat", objašnjava Dinka Živalj, portparolka Specijalnog predstavnika EU i Kancelarije EU na Kosovu.

Kada bi to moglo da bude, u sedištu EU u Prištini ne mogu da preciziraju. Tačnih najava nema ni iz kosovske vlade i skupštine. Ističu da je ono što je bilo do Prištine urađeno, ali uz pritiske međunarodne zajednice.

Potpredsednik kosovske vlade Branimir Stojanović ukazuje da, kada međunarodna zajednica izvrši tako veliki pritisak kao što je tada bio slučaj, sve može da se sprovede.

"Sada ostaje drugi, tehnički deo koji jeste na onima koji su zaduženi za regrutaciju sudija i regrutaciju zaposlenih, da obave taj posao i nadamo se da ćemo da govorimo o mesecima kada će početi sa istragama i kada ćemo imati prve slučajeve optuženih i onih koji će biti procesuirani u tom sudu", ističe Stojanoić.

U Prištini se više spekuliše nego što se sa sigurnošću može govoriti ko će biti na spisku optuženih u Specijalnom sudu.

"Ipak je to ad hok sud, koji će jednoga dana završiti svoj mandat, možda pet, deset godina, ali neće obuhvatiti sve zločine. Sa druge strane, plašim se da i dalje većina porodica žrtava neće biti zadovoljne radom tog suda, jer neće se procesuirati svi zločini", napominje Bekim Bljakaj iz Fonda za humanitarno pravo na Kosovu.

U Fondu za humanitarno pravo u Prištini očekuju da će Specijalni sud otvoriti vrata kosovskim sudovima da slobodnije sude o počinjenim ratnim zločinima. Cilj specijalnog suda su navodi iz izveštaja švajcarskog senatora Dika Martija, koji pominje i trgovinu ljudskim organima srpskih civila od strane pripadnika bivše Oslobodilačke vojske Kosova (OVK).

Marti je u izveštaju kao glavnog vođu grupe koja se organizovano bavila kriminalom izdvojio Hašima Tačija, novoizabranog predsednika Kosova.

Broj komentara 2

Pošalji komentar
(četvrtak, 09.jun.2016 09:01)
Djole

nema od toga nista...

njima da je cilj ili volja oni bi davno reagovali!

(četvrtak, 09.jun.2016 09:01)
willi

sud

taj sud ce sluziti da se love srpski oficiri i politicari, a ne siptari. amerikanci nece dozvoliti da se njihovi sticenici blamiraju a ni oni sa njima.

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Zaključano: Otključajte povlačenjem strelice u desno ...
četvrtak, 03. april 2025.
12° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom