недеља, 29.12.2019, 08:18 -> 10:12
Извор: РТС
Kovačević: Da bi plate i penzije bile dvostruko veće potreban rast BDP-a od 4,5 odsto
U narednih pet godina, Srbija će uložiti 14 milijardi evra kako bi se zadržali mladi u zemlji, kao i da bi se udvostručile plate i penzije. Predsednik Aleksandar Vučić i premijerka Ana Brnabić predstavili su plan u strategiji "Srbija 2025". Ekonomista i direktor Republičkog zavoda za statistiku Miladin Kovačević kaže za RTS da je za te ciljeve potreban rast bruto domaćeg proizvoda veći od trenutnih četiri odsto.
Preduslovi predviđenog rasta i investicionog plana su da se nastave investicione reforme, da se ojača regionalna saradnja, da se nastavi reforma školstva i produbljivanje finansijskog tržišta, naveo je ekonomista Miladin Kovačević.
"Ako se na svim ovim frontovima blagovremeno urade odgovarajući potezi, onda će to garantovati rast i dinamiku privredne aktivnosti", dodao je Kovačević.
Prema njegovim rečima, da bi plate i penzije bile dvostruko veće, potreban je rast BDP-a preko četiri, odnosno 4,5 odsto, a sedam odsto je "optimistička opcija" koja podrazumeva još bržu i snažniju transformaciju.
Dodao je da preko 500 javnih preduzeća treba podići na viši nivo produktivnosti i rentabilnosti.
I na tržištu rada potrebno je jačanje, pre svega Nacionalne agencije za zapošljavanje, u cilju sprečavanja odliva radne snage.
Predsednik Aleksandar Vučić i premijerka Ana Brnabić predstavili su juče program "Srbija 2025", koji sadrži plan investicionih projekata za razvoj zemlje u narednih pet godina.
U projekte će biti uloženo oko 14 milijardi evra, iz budžeta i kredita međunarodnih finansijskih institucija.
Predsednik Vučić obećao je da će, ako sve reforme budu sprovedene 2025. godine, prosečna plata biti 900 evra, a prosečna penzija između 430 i 440 evra.
Istakao je da su mladi prioritet i da će 700 miliona evra biti uloženo u to da ostanu u Srbiji.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 7
Пошаљи коментар