NIS počinje proizvodnju nafte i gasa u Rumuniji

U eri električnih automobila naftni sektor u svetu se brzo transformiše, a naftna preduzeća prerastaju u energetska. U toj tranziciji je i NIS, koji već ima 14 malih progona za proizvodnju i struje i toplotne energije. A posle deset godina od privatizacije, počinju proizvodnju nafte i gasa u susednoj Rumuniji. Istražujemo i zašto bi NIS bio najbolji partner u privatizaciji pančevačke "Petrohemije".

U Bosni i Hercegovini, Bugarskoj i Rumuniji, NIS ima 90 benzinskih pumpi i već nekoliko godina istražuje nova nalazišta nafte i gasa. A ovih dana u pančevačku rafineriju na ispitivanje za preradu stigle su i prve količine nafte iz probne proizvodnje u Rumuniji.

"U Rumuniji u Panonskom basenu već je otkriveno i naftno i gasno nalazište. Nastavljamo sa daljim bušenjem i pronalaženjem novih mogućnosti za širenje resursne baze kompanije, jer su postignuti rezultati ohrabrujući", kaže predsednik Odbora direktora NIS-a Vladimir Jakovljev.

Glavna i odgovorna urednica Sputnjika Ljubinka Milinčić navodi da je poznato da Rumunija ima mnogo nafte.

"Čuli smo i da su sadašnja istraživanja mnogo uspešnija, više se ne dešava da se istražuje na više mesta a nađe se nafta na dva. Sada je to uglavnom sto posto", rekla je Milinčićeva.

Pri kraju je i najvažniji posao u "Rafineriji Pančevo" – gradnja postrojenja "Duboka prerada". To je ključno ekološko postrojenje za zemlju jer će omogućiti proizvodnju mazuta bez sumpora.

"Reč je o značajnom proširenju proizvodnje, konkretno rast od 38 odsto proizvodnje dizel goriva, kao i sopstvena proizvodnja novog proizvoda, koksa, čime će se u potpunosti pokriti potrebe Srbije jer ga sada uvozi, a biće ga i za izvoz", ističe Jakovljev.

Većinski vlasnik "Gasprom njeft" danas u NIS-u ima 56,15 posto akcija, 29,87 je udeo države a ostalo je u rukama malih akcionara.

Razgovori o privatizaciji "Petrohemije"

Ruski partner je potvrdio da je spreman da sa Vladom razgovara i o evetualnoj privatizaciji Petrohemije. To bi bilo dobro rešenje jer ta pančevačka hemijska fabrika ne može da radi bez NIS-ovog primarnog benzina.

"Petrohemijski kompleks je prirodno povezan sa Naftnom industrijom. A pošto su Petrohemija i NIS susedi, znači fabrike koje su jedna preko puta druge, mislim da bi zaista bilo dobro da 'Gasprom njeft' kao većinski vlasnik NIS-a sa Vladom Srbije nađe najbolje rešenje", ukazuje urednica Balkan magazina Jelica Putniković.

Deceniju od privatizacije u NIS-u je završen investicioni ciklus vredan tri milijarde evra. Do 2025, kažu, uložiće još 1,4 milijarde evra.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 30. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње