Kompanije u Srbiji zadovoljne poboljšanjem poslovnog ambijenta 

Tokom proteklih sedam godina, došlo je do poboljšanja u gotovo svim oblastima poslovnog okruženja, a najveći napredak ostvaren je u oblasti inspekcija, građevinskih dozvola, zakona o radu i parafiskalnih nameta, pokazala je osma godišnja poslovna anketa USAID-ovog Projekta saradnje za ekonomski razvoj.

Predstavljajući rezultate ankete, koja obuhvata stavove 1.000 preduzeća o poslovnom okruženju u Srbiji, direktor USAID Projekta saradnje za ekonomski razvoj Džozef Lauter istakao je da je u 2019. godini većina kompanija zadovoljna izmenama u regulativi koje su doprinele smanjenju rizika u poslovanju, 74 odsto pohvalilo je javnu administraciju, a 64 odsto složilo da je mogućnost učešća privrede u reformama regulative porasla.  

Više od polovine anketiranih preduzeća, 53 odsto, optimistično je kada je u pitanju povećanje poslovnog prihoda, a 35 odsto kompanija očekuje da će povećati broj zaposlenih. Izazovi su dalje unapređenje u oblasti parafiskalnih nameta, poreza i doprinosa na zarade, sive ekonomije i pristupa finansijskim sredstvima, kao i edukacije o mogućnostima finansiranja putem kapitala i investicionih fondova, saopštila je PKS.

"U svim oblastima poslovanja koje anketa obuhvata, primećuje se kontinuirani napredak i beleže pozitivne ocene poslovne zajednice", rekao je Kajl Skot, ambasador SAD u Srbiji.

Mala i srednja preduzeća, kao glavni pokretač privrede, treba da teže modernizaciji i digitalizaciji poslovanja, jer je to preduslov da opstanu i budu konkurentnija na globalnom tržištu.

Prema rečima Skota, anketa potvrđuje da postoji prostor za poboljšanje sposobnosti preduzeća da obezbede finansiranje i to je oblast u kojoj je potrebno da USAID nastavi zajednički rad sa svojim srpskim partnerima.

Ako pogledamo trendove u anketi, jasno je da smo značajno unapredili poslovno okruženje, rekao je Branko Ružić, ministar državne uprave i lokalne samouprave i ukazao na značaj dijaloga privrede i donosilaca odluka.

"Ohrabruje podatak da 74 odsto preduzeća smatra da je rad javne administracije efikasniji nego pre godinu dana. Naš rad na rešenjima e-uprave je doveo do smanjenja opterećenja porezima i doprinosima na zarade, radu inspekcija i uštedi vremena i novca na rešavanje regulatornih pitanja", rekao je Ružić.

Miroslav Miletić, savetnik predsednika Privredne komore Srbije, rekao je da su rezultati ove ankete korisni za izradu strategija, kao i za određivanje prioriteta za reforme koje će doprineti napretku srpske privrede. 

Podrška Privredne komore Srbije u internacionalizaciji u prethodnom periodu realizovana je kroz organizaciju više od 400 međunarodnih događaja, 100 foruma na kojima je učestvovalo 20.000 preduzeća  i održano 15.000 B2B razgovora.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом