"Mudis" popravio izglede za povećanje kreditnog rejtinga Srbije

Rejting agencija "Mudis" popravila je izglede za povećanje kreditnog rejtinga Srbije za zaduživanje u domaćoj i stranoj valuti sa "stabilnih“ na "pozitivne“ i potvrdila kreditni rejting Srbije na nivou "Ba3“.

U saopštenju Narodne banke navodi se da je time Srbiji dato još jedno priznanje za rezultate koje postiže u transformaciji svoje ekonomije i omogućavanju njenog budućeg rasta na zdravim, stabilnim i dugoročnim osnovama.

Prema oceni agencije "Mudis", odluka o povećanju izgleda za rast kreditnog rejtinga Srbije podržana je ubrzanim smanjenjem učešća javnog duga u BDP-u, kao i dobrim izgledima Srbije za snažan ekonomski rast u srednjem roku.

Dobre osnove koje se baziraju na jačanju domaćih faktora, prema oceni agencije, dodatno će podržavati popravljanje fiskalnih pokazatelja Srbije.

"Mudis" ocenjuje da je u periodu od prethodnog povećanja rejtinga iz 2017. godine, Srbija popravljala fiskalne pokazatelje bržom dinamikom od očekivane.

Agencija konstatuje i kontinuirani suficit budžeta opšte države, i očekuje da će fiskalna stabilnost biti očuvana i u narednom periodu - kako po osnovu čvrste kontrole tekućih rashoda, tako i po osnovu rasta ekonomske aktivnosti i snažnog rasta poreskih prihoda.

Rejting agencija "Mudis" ocenjuje i da će do kraja 2020. godine javni dug Srbije biti ispod 50 odsto BDP-a, čime će Srbija postati zemlja koja je tokom petogodišnjeg perioda najviše smanjila učešće javnog duga u BDP-u (za 21 procentni poen) u poređenju sa zemljama sličnog kreditnog rejtinga.

Agencija očekuje da će priliv stranih direktnih investicija nastaviti da bude usmeren u prerađivačku industriju, jačajući time naš izvozni potencijal.

Ocenjuje se i da će rast privatnih investicija, kao jedne od važnih komponenti održivog rasta, biti podržan jačanjem bankarskog sektora uz snažno smanjenje problematičnih kredita koje je ostvareno u prethodnom periodu.

U saopštenju se konstatuje i da su u Srbiji od 2015. godine sprovedene brojne strukturne reforme, uključujući i one u oblasti tržišta rada i javnih preduzeća, kojima su stvarane dobre osnove za održiv privredni rast.

Posebno se ističe i posvećenost Vlade Republike Srbije očuvanju kontinuiteta aktuelne ukupne ekonomske politike, što agencija navodi i kao ključni faktor za povećanje kreditnog rejtinga u narednom periodu.

Guverner NBS Jorgovanka Tabaković je povodom povećanja izgleda za dalji rast kreditnog rejtinga podsetila da su postignuta i očuvana makroekonomska i finansijska stabilnost, kao i politička stabilnost, bili jedan od ključnih faktora rasta zaposlenosti i raspoloživog dohotka građana.

"Uz kontinuirani rad na unapređenju poslovnog ambijenta, u Srbiji je stvorena osnova za održiv privredni rast", naglasila je Tabakovićeva.

"Značajno povoljniji uslovi finansiranja, kao i jačanje bankarskog sektora uz snažno smanjenje problematičnih kredita tokom prethodnog perioda, nastaviće da budu jedan od važnih faktora rasta privatnih investicija", dodala je Tabakovićeva.

Ukazujući na ocenu agencije da je rast Srbije danas uravnoteženiji i da domaći faktori znatno više podržavaju rast, kao i da je izvozni potencijal Srbije dodatno ojačan kroz sve veće investicije u razmenljive sektore, Tabakovićeva je istakla da će to biti i ključni faktori daljeg rasta zaposlenosti i životnog standarda naših građana.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 19. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом