Antić: Uslovi rada i standarda za rudare se stalno poboljšavaju

Centralna svečanost obeležavanja Dana rudara održana je u Boru gde je ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić poželeo rudarima da rade bezbedno i ocenio da se u Srbiji uslovi rada i standarda za rudare stalno poboljšavaju.

U Srbiji je 220 eksploatacionih polja i 140 istražnih polja i više od 22.000 rudara, rekao je ministar i dodao da se učešće ove grane povećalo i sada iznosi preko dva odsto BDP-a.

Ocenio je da je 2019. godina uspešna u svim rudarskih granama i dodao da je proizvodnja uglja u Srbiji veća četiri odsto nego prošle godine.

"Očekujem u narednom periodu da će rudarski sektor učiniti da se naša ukupna industrija još brže razvija i očekujem da zaokruživanjem ovih investicionih projekata koji su toku rudarstvo u Srbiji izađe na nekih učešća od oko pet procenata u BDP-u", rekao je Antić.

Dodao je, takođe, da će do kraja godine biti obezbeđena nova oprema za rudnike "Rembas", "Soko" i u određenoj meri za rudnik "Štavalj".

"Mi planiramo kroz određene investicije i kroz određenu modernizaciju da unapredimo proizvodnju i da povećamo pre svega efikasnost i bezbednost na radu", poručio je Antić.

Naglasio je da kompanija "Ciđin koper" ima jako dobre rezultate i da su ispunjenja sva očekivanja iz vremena kada kada je kineska kompanija preuzela RTB Bor dodajući da će proizvodnja katodnog bakra ove godine biti veća za 26 odsto u odnosu na prošlogodišnji rezultat. 

Izrazio je očekivanje da će rudnik "Čukaru Peki" sa eksploatacijom početi 2021. ili 2022. godine, kao i da će kompanija "Rio Tinto" ubrzati sa početkom eksploatacije jadarita u Zapadnoj Srbiji. 

Stariji potpredsednik "Ciđin grupe" i predsednik Nadzornog odbora "Ciđina" u Srbiji Džordž Fang istakao je sjajnu stogodišnju tradiciju rudarstva u Boru i naglasio da će Srbi i Kinezi zajednički iz veličanstvene istorije izgraditi savršenu budućnost. 

Napominjući da je i sam inženjer flotacije i da je rudar, Fang se zahvalio rudarima, a posebno njihovim porodicama na uloženom trudu i postignutim rezultatima uz očekivanje i ubeđenje da će za godinu dana rezultati biti još bolji. 

Generalni direktor "Ciđin Srbija" Long Ji izrazio je uverenje da će saradnja dva naroda u kompaniji biti uzor za čelično prijateljstvo. 

Istakao je da je u ovoj godini kompanija primila 280 novih radnika i najavio da će biti novih radnih mesta za podmladak, a za drugu polovinu ove godine najavio je povećanje količine prerade i još bolje poslovne rezultate kompanije. 

Ji je najavio i da će uskoro biti završeni projekti na osnovu čije implementacije će biti smanjenja količina sumpora kao i da se zajedno sa predstavnicima gradske vlasti kompanija brine o plavom nebu iznad Bora.

U "Ciđin Srbija" sada radi oko 5.100 zaposlenih, a tradicionalne nagrade "Inženjer Šistek" za izuzetan doprinos ovoj firmi dodeljene su Saši Perišiću, Arsi Kljajeviću, Bojanu Maksimoviću i Nebojši Stojanoviću.

Zahvaljujući na priznanjima Perišić je istakao da su iako ih dobijaju pojedinci one uvek za napore i uspehe grupa radnika i saradnika.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 20. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом