Šta se krije iza spora Hrvatske protiv Jugobanke

Pred hrvatskim sudovima trenutno je oko 180 sporova koje vode kompanije iz Srbije koje su imale imovinu u toj bivšoj jugoslovenskoj republici. Jedan od aktuelnih sporova je oko "Jugobanke" Beograd. Viši trgovinski sud u Splitu na jesen će odlučivati o navodnim potraživanjima Hrvatske države od 700 miliona evra prema toj banci u stečaju.

Pravo – stvar nauke i struke, ali kada ga uzurpira politika, onda je to igra bez kraja. Kraj se ne vidi ni pri likvidaciji "Jugobanke" u Hrvatskoj. Imovina i poslovne zgrade banke davno su konfiskovane, a potraživanja banke prema hrvatskim dužnicima odavno otpisana.

Navodni dug od 700 miliona evra nastao je kada je Hrvatska isplatila 235 miliona štedišama posle ulaska "Jugobanke" u stečaj, a onda je pokrenula parnicu i od glavne splitske filijale traži dug uz kamatu koja je sada gotovo tri puta veća od glavnice.

"To je jedan pokušaj da se kroz kontraargument na sve glasnije zahteve da se pokretna imovina Republike Srbije, koja je kao ratni plen u Republici Hrvatskoj, vrati njenim vlasnicima", kaže Ivan Simić, advokat u sporovima sa Hrvatskom.

Na hrvatske najave guvernerka kaže da je Srbija u sukcesiji isunila svoje obaveze i nada se da će to učiniti i druga strana.

"Postoje ljudi koji u životu, pa i u ovom poslu, koji se u odnosima i kada delite imovinu naše zajedničke države, ponašaju po principu ako prođe-prođe, vredi pokušati. Ja mislim da je najvažnije samo poštovanje, ali i poštovanje traži od svih nas da se ponašamo po principu kako vi nama, tako i mi vama", ističe  guvernerka NBS-a Jorgovanka Tabaković.

To je dodatno ponižavanje Srbije, smatraju pravnici i namera finalne konfiskacije srpske imovine koja traje četvrt veka.

"Srbija ne prepoznaje konfiskatorske akte Hrvatske iz razloga što ona takve akte nikada nije donosila, stoga ne može da prizna takve zakonske i podzakonske akte, a isti nisu bili ni predmet ocene Evropskog suda za ljudska prava iz razloga što je taj sud u svojoj odluci ograničio svoju nadležnost važenja tih akata", dodaje advokat Simić.

Pokušali smo da i od Hrvatske agencije za sanaciju banaka dobijemo mišljenje o tužbi tamošnje države i potraživanju 700 miliona evra od "Jugobanke" u stečaju, ali odgovor nismo dobili.

Broj komentara 7

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
ponedeljak, 21. april 2025.
26° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom