Šta banke nude zaduženima u švajcarcima

Na adrese građana zaduženih u švajcarskim francima do 6. juna stižu ponude banaka o konverziji kredita u evre. Bankarska ponuda nije konačna, a korisnici bi trebalo da iskoriste rok od 30 dana da sa bankom pregovaraju o uslovima otplate u okvirima koje je propisao Leks specijalis. Do sada, korisnici se žale na nelogičnosti oko novih kamatnih stopa.

Od kada se zadužio u švajcarcima da bi kupio stan, Aleksandar Prica jednom je jedva izbegao licitaciju. Dva puta je tužio banku. Posle 11 godina stigao je dopis koji donosi olakšanje.

"Otpis od 38 odsto će me staviti u poziciju da od jednog nerealnog potraživanja banke dolazim u poziciju kao da sam odmah uzeo kredit indeksiran u evrima", navodi Aleksandar.

Osim otpisa dela glavnice, zakon predviđa i kamatnu stopu važeću poslednjeg dana marta ove godine. Maksimalno 3,4 odsto za promenljivu, odnosno četiri procenta za fiksnu kamatu. Aleksandru Prici banka nudi jedino fleksibilnu maržu. To je odredba o kojoj će pregovarati.

"Ja želim da dobijem mogućnost da sam izaberem da li će to biti fiksna ili promenljiva kamatna stopa, jer ja bi trebalo narednih 18 godina da otplaćujem kredit", ističe Aleksandar.

Na adrese korisnika stizale su različite ponude kamata i od banaka koje su 31. marta imale stambene kredite u evrima.

"Nismo uspeli da utvrdimo po kom kriterijumu je došlo do toga da neko ima maržu 2,7, neko 2,9, a neko 3,4. Kao da banka nije imala stambene kredite u ponudi, a upravo ove niže dve pokazuju kao da je ipak imala", kaže Dejan Gavrilović iz Udruženja "Efektiva".

Zaduženi građani, savetuje, mogu da prihvate konverziju, ali i da potom refinansiraju kredit u drugoj banci.

"U nekoj drugoj banci mogu da ostvare nižu kamatnu stopu, a vidimo da ih ima dosta nižih od tih maksimalnih. Zapravo jednostavnim refinansiranjem kredita da to urade, ali da razmotre i sve ostale troškove", rekao je Gavrilović.

Klijenti se ne odriču prava da tuže banku 

Većina banaka od klijenata traži da potpišu da više nemaju međusobna potraživanja. To ne znači da se odriču prava da tuže banku.

"To se odnosi na sporne odredbe o valutnoj klauzuli švajcarskog franka. Nijedan sud neće prihvatiti šire tumačenje da klijent neće tužiti banku ni po kom osnovu", ukazao je Dušan Uzelac iz "Kamatice".

To povrđuju i banke u saopštenju. U njihovom Udruženju o ponudama ne žele opširnije, dok ne istekne rok za dostavu ponuda.

U NBS kažu da neće reagovati na pojedinačne pritužbe oko 17.000 korisnika kredita. Ali banke će kontrolisati i reagovaće – čak i posle potpisivanja ponude o konverziji.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 04. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом