Udruživanjem sitnih proizvođača do konkurentnije proizvodnje

Ove godine formirano je više zadruga nego u prethodnih pet, čak 182. Kroz državni projekat 500 zadruga u 500 sela, 22 zadruge dobile su 196 miliona dinara, a kako obećavaju, dogodine će biti četiri puta više novca.

Posle decenija svaštarenja u poljoprivredi, Bojan Bogićević iz Cerovca i još petorica domaćina osnovali su zadrugu Kragujevačko stado. Njihov projekat, za nabavku 200 grla ovaca rase il de frans i sjenička pramenka, sa 50.000 evra bespovratnih sredstava, podržala je država.

"Pomoć nam je dobrodošla, da se proširimo, da umnožimo farmu što više i bolje, to nam mnogo znači od države", kaže Slavomir Jovanović iz Cerovca.

Bojan Bogićević ističe da planiraju da ta grla budu dostupna i novim zadrugarima, novim članovima.

"Njima ćemo ponuditi dosta dobre uslove, da dođu do kvalitetnog priplodnog materijala i kroz jagnjad, ta ista grla da nam razduže", objašnjava Bogićević. 

U 64 kragujevačka sela, oko 4.000 gazdinstava bavi se ovčarstvom. U proseku imaju devet, a tek dvadesetak farmi više od 50 ovaca. Samo 15 odsto su umatičena grla koja dobijaju državne podsticaje. 

"Projekat ove zadruge koji podiže rasni sastav doprineće da se vrlo brzo i u Šumadiji poveća broj umatičenih grla samim tim, da ta gazdinstva imaju veći interes da se bave ovčarskom proizvodnjom", kaže direktor Centra za poljoprivredu i ruralni razvoj Saša Kostić.

U odnosu na druge grane, ovčarstvo nije zahtevno, a ima dobru ekonomsku računicu. Udruživanje sitnih proizvođača kroz zadruge garantuje profitabilnu, konkurentnu proizvodnju i obezbeđen izvoz na kinesko tržište. 

"Ne možemo da odgovorimo na količine koje se od nas traže, znamo da je to tržište koje je, pod znacima navoda, gladno za mesom i na nama je da narednih godina poradimo da ispunimo kvote koje oni od nas zahtevaju", kaže član GV Kragujevca za poljoprivredu Damjan Srejić.

Da bi se to postiglo, značajna sredstva i iz gradske kase, preliće se u ovčarstvo, a očekuje se i formiranje novih zadruga. Drugi korak, osnivanje specijalizovanog Centra, kako bi se povećao broj i kvalitet grla, ne samo u Šumadiji, već u celoj Srbiji.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. април 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом