Srbija traži izmene u Cefti

Na nedavno održanom Cefta forumu u Beogradu Srbija je predložila da se način glasanja u toj organizaciji promeni. Trenutno zemlje Cefte odluku donose konsenzusom. Srbija predlaže da za odluku bude dovoljan glas manje. Time bi se sprečilo da zemlje regiona blokiraju jedna drugu prilikom glasanja o važnim sporazumima.

Srbija je na gubitku 26 miliona sati godišnje samo zbog čekanja kamiona na graničnim prelazima u regionu. Prve promene u rešavanju tih problema mogli bismo da dobijemo usvajanjem Dopunskih protokola 5 i 6 i harmonizacije tržišta Cefte.

"S jedne strane se radi o uslugama, priznavanju diploma, fluktuaciji radne snage, što je od velike važnosti i za nas i za zemlje regiona. Isto tako i da se smanji čekanje kamiona na granicama", kaže Marko Čadež, predsednik Privredne Komore Srbije.

Čekajući promene u Cefti zvaničnici Bosne i Hercegovine najavljuju sporazum sa Srbijom o uklanjanju vancarinskih barijera u trgovini s obe strane. Njihovi izvoznici dele probleme s kolegama u regionu.

"Ono na šta se priverednici iz BiH najviše žale, to je tretman i čekanje na samoj granici. Procedure su duge što je loše za robu koja ima kratak rok trajanja, pogotovo na hranu", kaže Mirko Šarović, ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH.

Podaci Svetske trgovinske organizacije pokazuju da je 75 odsto povećan izvoz među zemljama Cefta u odnosu na pre deset godina kada je sporazum potpisan. Ipak, srpski ministar trgovine smatra da se dalje od toga neće otići bez promene načina odlučivanja.

"Do sada se nije desilo da neka zemlja glasa protiv sebe, mi predlažemo konsenzus minus jedan. To bi ubrzalo proces donošenja odluka", kaže Rasim Ljajić, ministar trgovine, turizma i telekomunikacija.

Kada danas otpremaju robu ka Prištini pred srpskim privrednicima je najmanje 21 barijera. Kako izgledaju prepreke na nivou država videli smo letos, kada je zbog povećanja hrvatskih nameta Srbija uvela kontramere pa su prelazi stajali.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 17. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом