četvrtak, 23.11.2017, 08:40 -> 13:49
Izvor: RTS, Tanjug
Valjevo i Kraljevo izabrali Hrvatsku elektroprivredu; Antić: Prvo izmiriti dugove
Posle odluke Valjeva i Kraljeva da na tenderu za snabdevača strujom izaberu drugu kompaniju – "Hrvatsku elektroprivredu", reagovao je EPS, a zatim i ministar energetike Aleksandar Antić. Zakon o energetici zabranjuje promenu snabdevača ako prema prvom snabdevaču imate bilo kakva dugovanja, poručio je ministar.
Ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić rekao je da Kraljevo i Valjevo neće moći da promene snabdevača strujom za javnu rasvetu dok prvo ne izmire dugove prema EPS-u.
"Hrvatska elektroprivreda" je nedavno saopštila da u Srbiji već snabdeva strujom jedno preduzeće i da će uskoro isporuka električne energije krenuti i za dva srpska grada.
Kako se navodi u saopštenju, "HEP Energija" u Srbiji strujom snabdeva kompaniju "Cimos", a u završnoj je fazi i priprema isporuke električne energije za gradove Kraljevo i Valjevo.
Antić je, odgovarajući na pitanja novinara da to prokomentariše, podsetio da je tržište električne energije u Srbiji otvoreno 2013. i naveo da je EPS i pored te činjenice zadržao 98 odsto tržišta.
Istakao je da je Zakon o energetici predvideo takve situacije i da zabranjuje promenu snabdevača ako prema prvom snabdevaču imate bilo kakva dugovanja.
"Tako da Kraljevo i Valjevo, pričamo samo o javnoj rasveti, neće moći da promene snabdevača dok ne izmire ukupne dozvole prema prethodnom snabdevaču. Pa na šta bi to ličilo da sada svako ko duguje nekome za struju ili gas u jednom trenutku kaže – pa dobro, ja ću sad da promenim snabdevača i ima da me snabdeva neko drugi", naveo je ministar.
Antić je podsetio da, kada su građani u pitanju, ukupno snabdevanje u Srbiji drži EPS i dodao da je to posledica i regulisanih cena struje, ali i da je tu i kompletno komercijalno tržište.
Naše ukupno tržište električne energije je oko 34.000 gigavat-sati, a na to komercijalno snabdevanje ode 12.500 gigavat-sati, a ovo o čemu mi pričamo je 20 gigavat-sati, što je na nivou zanemarljivog podatka.
Prema njegovim rečima, iako je tržište već četiri godine otvoreno, EPS je zadržao 98 odsto tržišta, što je dokaz da se EPS odlično snašao u tržišnim uslovima.
"Druga stvar, svako preduzeće i ustanova imali su obavezu da raspišu tender, neki put mogu i da pronađu bolju ponudu, ali ne mogu da promene snabdevača dok prema prethodnom ne izmire dugove", zaključio je Antić.
EPS je sinoć saopštio da Kraljevo i Valjevo duguju 45, odnosno 40 miliona dinara.
"Grad Kraljevo je u vreme raspisivanja tendera za snabdevanje za potrebe javne rasvete imao dug prema JP EPS od tri mesečne fakture, što je ukupno oko 45 miliona dinara. I Grad Valjevo je imao višemesečna dugovanja prema JP EPS, koja su u trenutku raspisivanja javne nabavke iznosila čak šest mesečnih faktura, tačnije 40 miliona dinara. Ni Kraljevo ni Valjevo nisu u potpunosti do danas izmirili svoje obaveze", navodi se u saopštenju EPS-a.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 29
Pošalji komentar