Čekajući rešenja za Azotaru, Petrohemiju i MSK

Za sve tri fabrike hemijskog kompleksa – Azotaru, MSK i Petrohemiju rešenja se traže u privtizaciji ili strateškom partnerstvu. Kako RTS saznaje, već polovinom decembra biće raspisan prvi tender za privatizaciju Metanolsko-sirećtnog komplesa iz Kikinde.

Pored pozitivnog tekućeg poslovanja u Petrohemiji se od septembra radi po "Unapred pripremljenom planu reorganizacije". To garantuje njen oporavak jer stara dugovanja su delom otpisana, a većim delom poverioci konvertovali u vlasnički kapital. Azotara i MSK-a i dalje beleže gubitke.

Dragan Stevanović iz Udruženja za hemijsku, gumarsku i industriju nemetala u PKS kaže da je HIP Petrohemija stala na svoje noge, ima pozitivno poslovanje što se ne može reći za MSK i Azotaru.

"Osnovi razlog za to su cena gasa koja se koristi u ove dve fabrike, ne kao energent nego kao osnovna sirovina za proizvodnju", rekao je Stevanović.

"MSK" je već angažovao privatizacionog savetnika jer su na prethodnom javnom pozivu o zaiteresovanosti za njegovu privatizaciju pristigla dva pisma investitora.

U Ministarstvu privrede kažu da su sa njima u stalnim razgovorima i spremaju tender za privtizaciju. Za "Azotaru" su stigla tri pisma zainteresovanosti, a "Srbijagas," kao većinski vlasnik, već je inicirao pokretanje njene privatizacije.

"Vladina Radna grupa za rešavanje statusa preduzeća iz hemijskog kompleksa, na nedeljnom nivou prati poslovanje "Azotare" i privatizacioni savetnik trenutno priprema analizu o načinu i mogućnostima nastavka poslovanja fabrike. Odluku o daljim aktivnostima oko "Azotare" Radna grupa doneće na osnovu rezultata te studije koju očekujmo uskoro", saopštilo je Ministarstvo privrede. 

Uspešne privatizacije "Železare" i "Galenike", ukazuju da je najvažnije da fabrike budu u radnom stanju kako bi se budući partneri upoznali sa realnim mogućnostima njihove proizvodnje koja ima plasman na inostranom tržištu.

Profesor Vladimir Krulj smatra da je održavanje kontinuiteta proizvodnje jedan od najbitnijih elemenata za privlačenje strateškog partnera.

"Najbolji partner je onaj partner gde se postojeći model proizvodnje kao i proizvodni potfolio, uklapa u ono što oni rade i to je u pricipu jedan od najbitnijih elemenata kojim se bavi Vlada Srbije. Kao što smo mogli da vidimo u prethodnim privatizacijama to su, pre svega, one firme gde naši kopleksi i giganti mogu da ponude i što već imaju", kaže Krulj.

I MMF i Vlada insistiraju da se, za sve tri fabrike hemijskog kopleksa, što pre nađe održivo rešenje trajno rešenje, jer one zapošljavaju gotovo tri hiljade radnika.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. април 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом