Kad inspektori zakucaju na vrata privrednicima

Vladin akcioni plan borbe protiv sive ekonomije predviđa da se do 2020. godine udeo sivih tokova u privredi smanji za četiri odsto. Do kraja istraživanja, koje treba da ukaže dokle se stiglo, koristi se podatak da je u sivim tokovima 30 odsto privrede. Vodeću ulogu u borbi protiv sive ekonomije ima objedinjeni inspekcijski nadzor, koji je u potpunoj primeni od aprila prošle godine.

Trećini preduzeća koje je anketirala Privredna komora, inspekcija je u prvoj godini primene objedinjenog nadzora čak šest puta zakucala na vrata. Čelnik vojvođanske Unije poslodavaca, razgovorom sa inspektorkom, ilustruje zašto su neki češća meta.

"Što mene uvek zoveš, što ne zoveš drugog, što ne zoveš onoga ko ne plaća, a zna i ona i ona to upravo radi kako je rekao kolega, iz razloga što zna da ona mora da kontroliše 10-20 subjekata, i ona će prekontrolisati i ispuniti svoj plan", rekao je Stanko Krstin, predsednik Unije poslodavaca Vojvodine.

Sa 6.500 inspektora, u odnosu na broj stanovnika, Srbija je za trećinu ispod evropskih normi. Ipak, liste rizičnih i nerizičnih firmi, poput liste takvih delatnosti koja je već napravljena, rasteretiće i privrednike i inspektore.

"U prvoj godini niste mogli da očekujete da bez kvalifikacije rizika odmah budete manje nadzirani, ali kad prođete inspekcijski nadzor i budete registrovani kao neznatni rizik, vi u svim narednim godinama možete očekivati da će inspekcija manje kucati na vaša vrata", kaže Dragan Pušara iz Koordinacione komisije za inspekcijski nadzor.

Najveća novina je kontrola neregistrovanih firmi, čak i onih koje rade u stanovima. Od 250.000 kontrola, 2,5 odsto ticalo se takvih preduzeća. Privrednici smatraju da ukidanje nelojalne konkurencije, mora da bude težište na putu ka smanjenju sive ekonomije na zacrtanih 26 odsto.

"To je nivo zemalja u trenutku priključenja EU, neki kao recimo Hrvatska, koja se poslednja priključila EU, imaju višu stopu sive ekonomije od nas. Mi merimo iz godine u godinu rezultate i ono što je bitno – privreda je shvatila da mora da se uključi u borbu protiv nelojalne konkurencije", kaže Žarko Malinović iz Pivredne komore Srbije.

Ipak, u nedavnoj anketi 60 odsto privrednika odgovorilo je da ne bi prijavilo kolegu koji ima delatnost na crno, jer je to posao državnih organa.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом