NBS: Isplativija štednja u dinarima nego u devizama

Na kraju septembra 2017. godine devizna štednja stanovništva položena kod banaka u Srbiji je iznosila 9,3 milijardi evra, što je povećanje u prvih devet meseci ove godine za 300 miliona evra. Dinarska štednja iznosila je 49,3 milijardi dinara, što je trostruko veći iznos nego krajem 2012. godine, saopštila je NBS.

Štednja u dinarima je sada kao i prethodnih sedam godina isplativija od štednje u devizama, saopštila je Narodna bnaka Srbije povodom Svetskog dana štednje, koji se obeležava 31. oktobra.

"Više kamatne stope na dinarsku u odnosu na deviznu štednju (na koju su kamatne stope bliske nuli), niska i stabilna inflacija, postignuta i očuvana relativna stabilnost dinara prema evru u proteklih pet godina, kao i povoljniji poreski tretman prihoda na dinarsku štednju (ne oporezuje se) u odnosu na prihod na štednju u devizama (koji se oporezuje po stopi od 15 odsto) govore u prilog većoj isplativosti štednje u domaćoj valuti", navodi se u saopštenju NBS.

Na kraju septembra 2017. godine devizna štednja stanovništva položena kod banaka u Srbiji je iznosila 9,3 milijardi evra, što je povećanje u prvih devet meseci ove godine za 300 miliona evra. 

Dinarska štednja iznosila je 49,3 milijardi dinara, što je trostruko veći iznos nego krajem 2012. godine i ukazuje, kako je istakla NBS, na poverenje stanovništva u domaći bankarski sistem.

Kao potvrda da je isplativija štednja u dinarima, naveden je primer da je štediša koji je septembra 2010. godine položio 100.000 dinara na dinarsku štednju i svake godine obnavljao ugovor, dobio u septembru 2017. godine oko 35.000 dinara (ili skoro 300 evra) više u odnosu na štedišu koji bi u istom periodu i uz iste pretpostavke položio 100.000 dinara u evrima na deviznu štednju. 

Takođe, štediša koji je septembra 2016. godine položio 100.000 dinara na dinarsku štednju, dobio bi u septembru 2017. godine gotovo 6.000 dinara više (ili oko 50 evra više) u odnosu na štedišu koji bi položio 100.000 dinara u evrima na deviznu štednju.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом