понедељак, 02.10.2017, 08:08 -> 09:04
Извор: РТС
Privredne spone Srbije i Republike Srpske
Osim što su jedna drugoj spoljnopolitički prioritet, Srbija i Republika Srpska teže i boljoj ekonomskoj saradnji. Srbija je najveći spoljnotrgovinski partner RS i ulaže u infrastrukturu Srpske. Uz Dejtonski i Sporazum o specijalnim i paralelnim vezama, i Cefta olakšava saradnju preko Drine.
Još rade mašine na "Bratoljubu", mostu između Ljubovije i Bratunca. Od ukupno 13, Srbija je u njegovu izgradnju uložila oko 5,5 miliona evra. Spaja, kažu, više od obala Drine.
Građani su zadovoljni jer mnogo njih ima rodbinu sa obe strane reke, đaci lakše idu iz Bratunca u Ljuboviju, a novi most štedi im i vreme.
"Za mene kao inženjera logistike znači posao, sigurnost, ostanak u Ljuboviji", kaže jedna od stanovnica tog mesta.
Sličnim se rukovodi i država Srbija. U poslednjih deset godina 1,9 milijardi konvertibilnih maraka – direktne su investicije u RS. O privrednoj saradnji govori i to što tamo posluje 47 naših preduzeća sa ulaganjem većim od pola miliona konvertibilnih maraka. "Imlek" ima pogon u Kozarskoj Dubici.
"Investirali smo u poslednje dve godine više od deset miliona evra u proizvodne linije i pomoć farmerima, planiramo da i dalje nastavimo u tom smeru, da budemo još veći, da zaposlimo još više ljudi", ističe generalni direktor Kompanije "Imlek" Ilija Šetka.
Mnoge naše firme koje posluju u Srpskoj, imaju sedišta u Federaciji, pa u Privrednoj komori Srbije, ekonomsku saradnju, koja je, kažu, odlična, sagledavaju kroz ukupan bilans sa Bosnom i Hercegovinom.
"Razmena sa Republikom Srpskom je 400 i nešto miliona evra, BiH je treći ekonomski izvozni partner Srbiji, što vam govori i o značaju tih odnosa", ukazao je Nenad Đurđević, direktor Sektora PKS za ekonomske odnose sa inostranstvom.
U Republiku Srpsku izvozimo kukuruz, pšenicu, meso, prerađevine, konditore, vodu, pivo, sokove. Uvozimo struju, naftna ulja, stari papir koji se kod nas prerađuje. Saradnja bi mogla da bude i veća, imajući u vidu potencijale. Banjaluka šansu vidi u namenskoj industriji.
"Da naši proizvodi budu sastavni deo određenih projekata, razvojnih projekata u Republici Srbiji, jer bi na takav način umesto pomoći o kojoj se povremeno govori, bile stvorene mogućnosti da mi na tom tržištu zaradimo", rekao je predsednik Privredne komore Republike Srpske Borko Đurić.
U loncima iz Gornjeg Milanovca kuva skoro svaka kuća preko Drine, zahvaljujući odličnim veletrgovcima u Srpskoj, kaže Dragoljub Vukadinović, predsednik "Metalac" grupe.
"Mi u Republici Srpskoj plasiramo 50 odsto više po glavi stanovnika, nego što to radimo u Srbiji", rekao je Vukadinović.
Ne zaboravlja se da je Srbija kupila 65 odsto akcija Telekoma Republike Srpske. "Maksi" radi preko Drine, a i "Boska" je u rukama srpskih privrednika. Ipak, u privrednoj saradnji ima i prepreka.
"Neujednačenost propisa, do loših praksi", kaže Đurić, dok Đurđević ističe da nedostaje mnogo intenzivnija saradnja malih i srednjih preduzeća.
I baš to su pokazali nedavni susreti privrednika na "Danima Republike Srpske u Srbiji". Možda će neki od njih uskoro preko Drine "Bratoljubom", mostom dugim 225 metara, ali čiji su značaj i simbolika nemerljivi.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар