Sve više posla za građevinare, ali sve manje iskusnih majstora

Građevinari dočekuju svoj praznik, 8. avgust, sa desetočasovnim radnim vremenom, neredovnim platama koje su niže od prosečnih, a više od polovine smrtnih povreda na radu dešava se u građevinarstvu. Ohrabruje podatak da za njih ima sve više posla, jer je otvoreno deset i po hiljada gradilišta u Srbiji, a samo u Beogradu ih je više od 1.100. Posao donose veliki infrastrukturni projekti i strane investicije.

Na Voždovcu vredni neimari grade 70.000 kvadratnih metara stambeno-poslovnog prostora.

"Imamo zaštitnu opremu, radi se osam sati, neki put do deset, zavisno ako treba neki posao da se završi", kaže Petar Jovičić, pomoćni radnik.

Njegov kolega Jovan Prijović kaže da posla ima više i da su bolji uslovi rada.

"Posla ima više i redovne su plate pod broj jedan, a pod broj dva prijavljen sam. Imam socijalno, stan, jedino što nemam godišnji, to jedino", navodi Prijović.

Građevinski bum Srbija je doživela od 2003. do 2008. godine, a onda je došlo do pada zbog ekonomske krize. U poslednje tri godine građevinski sektor je oživeo.

"Svi znamo kada se građevinarstvo budi da se događa nešto dobro, što će reći da smo na dobrom putu da stignemo 2006, 2007, 2008, 2009. godinu što je bio u nekih zadnjih 15-20 godina pik u ovoj našoj branši", ističe Dragana Žarković-Kostić, projekt menadžer "Voždove kapije".

U Privrednoj komori Srbije kažu da se više radi i gradi, ali da su naše firme uglavnom podizvođači stranih kompanija, jer nemaju bankarske garancije. Sve je manje velikih građevinskih firmi koje mogu da projektuju, izgrade i rekonstruišu kapitalne radove, a nedostaje i stručnjaka.

"Najbolje radnike imate od iskustva i od struke koji su već zašli u šestu deceniju. Vi nemate situaciju da se taj mlađi kadar obnavlja, zašto? Pa građevinarstvo je nešto što se obavlja u najtežim uslovima. Kiša, sneg, sunce, terenski posao", naglašava Aleksandar Popović, savetnik Privredne komora Srbije.

Statistički podaci govore da je građevinarstvo u punom zamahu, posebno niskogradnja, gde je zbog izgradnje koridora povećan obim posla. Sa druge strane, nezadovoljni materijalnim i socijalnim položajem građevinara, sindikati upozoravaju da iskusni građevinci odlaze u bogatije zemlje.

"Naši radnici se sele u Zapadnu Evropu, sele se u Rusiju, čak i u Afriku. A sve to zbog toga što su privatni građevinski preduzetnici ili vlasnici preduzeća utrostručili svoje profite, a radnike ostavili sa starim platama", tvrdi Saša Torlaković, predsednik Samostalnog sindikata građevinara Srbije.

Posledice migracija su slabija produktivnost zbog nestručnosti, kao i veći broj povreda priučenih pomoćnih radnika, koji prema statistikama najčešće i stradaju. Vlada planira unapređenje građevinskog sektora uvođenjem dualnog obrazovanja, uz nove investicije i kapitalne građevinske i infrastrukturne projekte.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом