PKS traži od EK da Hrvatska povuče odluku o vancarinskim barijerama

Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež rekao je da će Privredna komora Srbije od Evropske komisije tražiti da utiče na Hrvatsku da povuče odluku o vancarinskim barijerama za uvoz poljoprivrednih proizvoda iz Srbije i drugih zemalja koje nisu članice EU.

Hrvatska je proširila spisak voća i povrća koje mora da prođe fitosanitarni nadzor na granici ako dolazi iz trećih zemalja, u koje se ubraja i Srbija i odredila takse koje su 22 puta više od dosadašnjih, pa se tako taksa umesto 90 kuna (12 evra) sada naplaćuje 2.000 (270 evra).

"Radi se o drastičnom povećanju dažbina, o klasičnoj bescarinskoj barijeri koja direktno utiče na konkurentnost srpskih firmi", kazao je Čadež novinarima i istakao da se "ne radi o povećanju koje bi imalo opravdanje u uvođenju bilo koje nove tehnologije ili neispravnosti srpske robe".

Predsednik PKS je najavio da će već sutra srpska komora sa komorama iz Makedonije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore proslediti zajedničko pismo Briselu sa analizom šteta koje će nove mere Zagreba izazvati i molbom da se odluka Hrvatske revidira, jer krši Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju o carinama i dažbinama.

Čadež je podsetio da Srbija drugu godinu za redom ima rast izvoza voća i povrća u Hrvatsku. Prošle godine od ukupnog izvoza hrane u tu zemlju, izvoz voća i povrća iznosio je 23 miliona evra.

"Samo 2016. imali smo rast izvoza od 57 odsto. I taj trend se nastavio i u prva dva kvartala ove godine, a radi se o više od 160 naših proizvođača koji se izvoze u Hrvatsku", kazao je Čadež.

Predsednik PKS naveo je da se još ne zna koje bi kontramere mogla da uvede Srbija, ali smatra da ne bi trebalo ulazitu u dalje produbljivanje problema, već da bi trebalo odmah otvoreno razgovarati o rešenju.

Ranije danas ministar trgovine Rasim Ljajić izjavio je da će Srbija od Evropske komisije tražiti da se preispita odluka Hrvatske o vancarinskim barijerama za uvoz poljoprivrednih proizvoda iz Srbije.

Najavio da će Srbija kontaktirati i zemlje regiona koje su takođe pogođene tom hrvatskom merom, u cilju zajedničkog nastupa pred Evropskom komisijom radi zaštite ekonomskih interesa.

Hrvatske vlasti su odluku obrazložile namerom da zaštite domaće poljoprivrednike od prekomernog uvoza.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 06. април 2025.
6° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом