subota, 20.05.2017, 19:30 -> 19:46
Izvor: RTS
Može li i Srbija da skrati postupak javnih nabavki?
Iako su napravljeni pomaci u procesu javnih nabavki, njihova efikasnosti bi mogla da bude bolja. Slovenija ostvaruje milionske uštede od kada je smanjila administraciju. Može li i Srbija da poveća efikasnost i skrati postupak javnih nabavki? U pregovaračkom timu kažu da je potreban manji broj učesnika u procesu javnih nabavki i veća uključenost elektronskog sistema.
Komplikovane postupke javnih nabavki Slovenija je rešila smanjenjem broja dokumenata i sprovođenjem nabavki elektronski, a postupak protiče preko portala.
"Onda kada naručilac donese odluku i tu odluku objavi, smatra se da je uručena ponuđaču. Ne ide više preko pošte i tu smo proces skratili. Ponuđač se proverava preko jedinstvenog portala. Naručilac jednim klikom proveri ponuđača na šest različitih izvora", kaže direktor Direktorata za javne nabavke Sašo Matas.
Eliminisana su nepotrebna dokumenta poput odluke o pokretanju postupka javne nabavke i planova nabavke.
Ukidanjem nepotrebnih dokumenata Slovenija na godišnjem niovu uštedi više od milion i po evra u postupcima javnih nabavki na nacionalnom nivou.
"Kao i u postupcima koje reguliše evropska direktiva, dovoljna je samo izjava ponuđača, pored sadržaja njegove ponude i tehničkih specifikacija da zadovolji uslov. U kasnijem postupku proveramo samo najpovoljnijeg ponuđača", kaže Matas.
U tom procesu najvažnija je konkurencija, poručuju iz Tranparentnosti Srbija.
"Srbija ima razloga da se ugleda na Sloveniju zato što su oni prednjačili kada je reč o mnogim stvarima kada je reč o borbi protiv korupcije pa i u javnim nabavkama, svojevremeno su imali portal gde je bilo moguće pratiti ishod postupaka", kaže Nemanja Nenadić iz Transparentost Srbija.
I pored mera koje Uprava za javne nabavke preduzima da se poveća efikasnost postupka, izbor najniže cene često dovodi do ponovnog postupka, što stvara troškove. Smanjenje broja dokumenata i veća transparentnost i efiksansost kroz elektronske sisteme, potrebni su ne samo zbog pristupanja Uniji, već i zbog ušteda države.
"Srbija je dosta uradila u poslednjih nekoliko godina po tom pitanju. Uprava za javne nabavke je dosta napredovala i sistem javnih nabavki je unapređen korišćenjem informacionih ili informatičkih istema, tako da tu određene uštede postoje", kaže šef Radne grupe za Poglavlje 5 Aleksandar Bratković.
Da bi zatvorila poglavlje javnih nabavki, Srbija mora kroz zakone da ispuni evropske standarde, sa kojima su relativno usklađeni. Međutim, tek primenom zakona, i Srbija će klikom do najbolje ponude.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 3
Pošalji komentarMogućnosti
Može li Srbija da iskoreni korupciju? Ili barem da je smanji sa 100 na 97 %?
Gospodine dragi
Verovatno i dobro pricate,ali znate li vi gde mi zivimo? Pa nisu se mnogi politicari obogatili tako sto bi se sve radilo po propisu. Pa i vrapci znaju kako se to radi. A uostalom ,nisu to nasi izmislili. To su ovi danasnji nasi "saveznici" radili odavno pa kada je to poprimilo razmere kao kod nas neko je kod njih doneo odluku da se prestane. Tako da mi moramo da odbolujemo te bolesti da bi u neko doba postalo i kod nas normalno.
Pojednostaviti procedure, javnost +p reglednost
Što pre, smanjiti procedure bar za manje nabavke,i uprostiti za veće, smanjiti i rokove gde može, uvesti jedinstveni standrard SRPS za proizvode, usluge, tiome se izjednačuju i ponude u ceni.
Smanjiti mogućnost za dodatne radove, navodno zbog iznenadnih okolnosti?
Uvesti i jedinstveni registar kompanija koje su loše izvršile zadatak dobijen na tenderu/ konkursu,
Uvesti ograničenja za baš nesavesne izvršioce ( prema pib -u i br l.k.), nešto kao vremensku kaznu/ograničenje da se pojave na sledeći Javni državni tender u Srbiji, na jednu, tri godine...
I smanjiće se verovatno najezda lažnih tenderista, sabotera....itd.