субота, 15.04.2017, 19:30 -> 19:52
Извор: РТС
Domaćinstva više troše pred praznike
Pred ovogodišnji Uskrs cene uglavnom miruju. Nema većih oscilacija osim cene prasetine. Zbog manje ponude, od zime do proleća, cena je udvostručena. Kilogram žive vage sada košta i do 350 dinara. Prosečno domaćinstvo u Srbiji na hranu i piće troši oko 40 odsto kućnog budžeta. Pred praznike znatno više.
Proleće donosi bogatu ponudu, a jaja sada koštaju tek nešto više nego u februaru, dok je prasetina znatno skuplja.
Potrošači kažu da je prasetina ili jagnjetina obavezna za uskršnju trpezu a tu su i vino i drugi domaći proizvodi.
U odnosu na prošlu godinu građani kažu da su potrošili u proseku četiri - pet hiljada više za porodicu od šest, sedam članova.
U zavisnosti od klase i mesta prodaje jaja koštaju od osam do 25 dinara. Boje su od 10 do 30, sličice između 30 i 50, a drvena jaja koštaju 50 dinara.
"Jaja su jeftina i mi smo u gubitku preko cele godine i onda za Uskrs malo podignemo cene, da bi mogli da pokrijemo te gubitke", kaže Gordana Petrović, proizvođač jaja iz Velikog Sela.
Od zime do Uskrsa cena prasetine je duplirana. Sada kilogram žive vage košta oko 350 dinara.
"Postoji veća potrošnja na primer prasadi kojih nema. I sada uzgajivači svinja imaju jedan problem. Rešićemo te probleme. Imamo neke svoje metode, neke mere koje ćemo upotrebiti, da imamo priliv dovoljne količine prasadi nakon uskršnjih praznika. Imamo dobru situaciju i ono što je dobro to je da smo stabilizovali priču oko velikih trgovinskih lanaca gde je postojao jako veliki pritisak i moglo je da dođe do velikih problema, ali država je svojom aktivnošću učinila da se stvar stabilizuje i da uđe u neke normalne tokove", kaže ministar poljoprivrede Branislav Nedimović.
U decembru i aprilu promet je najveći. Trgovci kažu - i do 20 odsto veći od proseka.
"Sami dani pred Uskrs su dani kada se beleže najveći prometi koji su i duplo veći u odnosu na redove promete. Naravno, u samom prometu najviše učestvuju prehrambeni artikli, između ostalog sveže meso, prerađevine, piće i naravno najveći rast prodaje beleže jaja", kaže Oluvera Ćirković iz "Univereksporta".
"Savet potrošačima je da obrate pažnju na kvalitet i bezbednost robe koju kupiju. Cene su veoma različite. Mogu da se ostvare značajne uštede u porodičnom budžetu čak i do 40 odsto, imajući u vidu razlike koje postoje u zavisnosti od prodajnih objekata, u zavisnosti od dela grada", kaže Petar Bogosavljević iz Pokreta potrošača Beograda.
Prema zvaničnoj statistici u martu 2017. cene su veće 3,6 odsto nego u istom mesecu prošle godine.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар