среда, 29.03.2017, 11:57 -> 13:27
Извор: РТС, Танјуг
Mihajlović: Očekujem rešenje za završetak radova na Koridoru 10
Srbija sa svim zemljama s kojima se graniči radi na tome da se ukinu nefizičke barijere, rekla je ministarka građevinarstva Zorana Mihajlović na otvaranju Međunarodnog foruma "Koridori-razvojna šansa Srbije i regiona".
Tome bi sigurno doprineo i završetak Koridora 10, gde radovi na deonicama koje gradi grčki "Aktor" ne idu po planu i čeka se da "Koridori Srbije" saopšte kako će rešiti problem.
"Eventualno taj rok može da se produži kada je reč o obilaznici oko Dimitrovgrada i na jednom delu Grdeličke klisure. Smatramo da je moguće završiti posao, a ako je potrebno čak da se i dodatno neke firme uključe, ministarstvo nema ništa protiv toga. Budući da su 'Koridori Srbije' potpisnici oni moraju da donesu odluku što se tiče završetka posla", rekla je Zorana Mihajlović.
Mihajlovićeva je ukazala da Koridori Srbije treba da daju svoj stav kako će rešiti problem sa grčkom kompanijom Aktor koja je angažovana na četiri deonice Koridora 10.
"Ministarstvo očekuje odgovor i posle kampanja ćemo biti na terenu i gledati kako da se to reši", navela je Mihajlovićeva.
Dodala je da je građevinska sezona počela i da ne očekuje da, kada sledeće nedelje ode na Koridor 10, vidi prazno gradilište.
"Ja očekujem da vidim radnike i mašine", rekla je ministarka Mihajlović.
"Auto-putem se povezati sa Sarajevom i Prištinom"
Potpredsednica vlade i ministarka građevinarstva navela je da će se na samitu premijera Zapadnog Balkana u Trstu 12. jula razgovrati o finansiranju regionalnih infrastrukturnih projekata, kao i da Srbija želi da se auto-putem poveže sa Sarajevom i Prištinom.
"Srbija želi da bude isprepletana auto-putevima, jer svaka vrsta povezivanja Srbiji može da donese napredak", rekla je Mihajlovićeva..
Naglasila je da ceo region može da se ekonomski razvije ukoliko bude imao dobru trasportnu infrastrukturu.
Mihajlovićeva je navela da će u novembru biti završena gradnja mosta preko Drine Ljubovija-Bratunac, da će tu biti jedan granični prelaz, kao i da će u narednih godinu i po dana početi rekonstrukcija više od 10 graničnih prelaza sa BiH.
"Pola će oni finansirati, a pola mi", dodala je Mihajlovićeva.
Ministarka je naglasila da Srbija u poslednjem periodu dosta radi na stabilnosti u regionu i povezivanju.
"Ovaj region je prolazio težak period, ali zajedičkim povezivanjem možemo da napravimo rezultate", navela je Mihajlovićeva i podsetila da je Berlinski proces započeo tu saradnju.
Mihajlovićeva je naglasila da treba smanjiti carinske barijere i procedure sa susednim zemljama kako bi se samnjilo čekenje na granici, jer to usporava trgovinsku razmenu.
"Naši odnosi sa BiH su veoma intenzivne odnosi, odluka Srbije je jasna – želimo da gradimo auto-put ka Sarajevu, a BiH treba da odredi rutu. Mi nemamo protiv da se ponudi nekoliko varinajti pa da vidimo koja je ekonomski najisplativija", naglasila je Mihajlovićeva.
Ukazala je da je za Srbiju veoma važna i izgradnja auto-puta Niš-Priština koji se već zove "Auto-put mira", a za koji se završava projektna dokumentacija.
Mihajlovićeva očekuje rešenje pitanja akcija "Energoprojekta"
"Energoprojekt" je jedna od najboljih građevinskih kompanija u Srbiji, izjavila je ministarka građevinarstva, izrazivši očekivanje da će na najbolji mogući način biti rešeno pitanje prodaje akcija "Energoprojekta" na Beogradskoj berzi.
"Sa Energoprojektom puno radimo i to je jedna od naših najbolji kompanija, verujem i nadam se da sve ono što se trenutno dešava da će biti rešeno na najbolji mogući način", rekla je Mihajlovićeva komentarišući eventualne manipulacije na berzi u vezi sa preuzimanjem akcija tog preduzeća."
Naglasila je da je "Energoprojekt" podizvođač radova na tzv. kineskoj deonici Koridora 11 i da je "Energoprojekt" veoma profesionalna kompanija.
"Takvu profesionalnost želimo da postignemo i kod svih ostalih domaćih kompanija", dodala je Mihajlovićeva.
Generalni direktor "Energoprojekta" Vladimir Milovanović je rekao novinarima da Komisija za hartije od vrednosti treba da ispita najnoviji slučaj kupoprodaje akcija Energoprojekta.
"Jedini način i pravi put da se Komisija pozabavi onim što smo mi identifikovali kao nedozvoljenu manipulaciju i da našu sumnju i dokaze koje smo pribavili ili opovrgne ili potvrdi i kaže, ko je tu u pravu, a ko nije", rekao je Milovanović.
Ističe da Komisija treba da kaže da li je ta kupoprodaja akcija bila po propisima.
"Pošto može da poremeti bitno odnos snaga velikih akcionara u 'Energoprojektu', jer je država najveći pojedinačni akcionar, kao i svi ostali akcionari, vrlo zabrinuta kakav će biti ishod ovih najnovijih dešavanja", naveo je Milovanović.
Prema njegovim rečima, akcionarski problemi te kompanije počinju sa funkcionisanjem Beogradske berze, koja nije do sada opravdala očekivanja.
"Kako kažu stručnjaci, Beogradska berza je 'plitka' i ne uliva sigurnost ozbiljnim investitorima koji bi na njoj našli ulagački interes iz razloga što je, kao takva, visoko manipulativna, kao što je slučaj i sa svim ostalim berzama. Ali, moramo da razlikujemo dozvoljene od nedozvoljenih manipulacija", rekao je Milovanović.
Dodao je da, ipak, ima mnogo slučajeva u domenu nedozvoljene manipulacije koje su nanele štetu privrednim društvima.
"'Energoprojekt' je uvek bio prvi koji vršio privatizaciju po raznim zakonima iz prošosti. Beogradska berza ne bi ni mogla da bude osnovana da 'Energoprojekt' kao predstavnik građevinske grane nije 2003. izašao na listing berze. Ni tada, a možda ni sada ne bi bilo adekvatnog predstavnika te grane privrede, bez koje berza ne bi mogla da se konstituše", rekao je Milovanović.
Dodao je da je akcionarstvo u velikoj meri donelo dosta problema "Energoprojektu".
Milovanović kaže da regulatori berze nisu radili adekvatno svoj posao i da je današnji problem, koji imaju, kumulativna posledica tog perioda i najnovije kupoprodaje akcija "Energoprojekta".
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар