Ljajić: U slučaju CEFTA ekonomija je išla ispred politike

Ministar trgovine Rasim Ljajić je izjavio da je CEFTA jedna od retkih uspešnih regionalnih inicijativa sa opipljivim rezultatima u prethodnih više od deset godina.

Geografska blizina i manji troškovi transporta, ali i slične navike potrošača, učinile su zemlje CEFT-e drugim najznačajnijim spoljnotrgovinskim patnerom Srbije, posle Evropske unije. Pritom, komšijama prodajemo četiri puta više nego što od njih kupujemo.

"Srbija u BiH izvozi više robe nego zajendo u Ameriku, Rusiju i Kinu. Vidite kakav je doprinos i zanačaj ovog sporazuma ili u Crnu Goru izvozimo više nego zajedno u Slovačku i Češu, izvozimo više nego što zajendo izvozimo u Tursku ili u Bugarsku čak u Makedoniju dva i po puta više nego u SAD", kaže ministar trgovine turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić.

Sve zemlje CEFT-e, uz taj sporazum, povećale su izvoz, ali je on u proseku između 30 i 40 odsto njihovog bruto domaćeg proizvoda, a poželjan nivo je bar 50 odsto. Zato je plan da se međusobna trgovina dodatno liberalizuje i ubrza.

"Međusobne investicije su relativno skromne. Bitno je da se uspostavi regionalni lanac snadbevanja, da se uvežu privrede, poboljšaju inovacije. Maksimalno korišćenje pogodnosti CEFT-e je priprema zemalja za članstvo u Uniji", kaže šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Davenport.

Međutim, ekonomska saradnja često zastaje pred politkom, a roba propada na granicama.

"Svaki dan zastoja na graničnim prelazima povećava izvoznu cenu robe za 1 odsto, drugim rečima smanjuje našu konkurentnost, a za poljoprivredne proizvode to ide do 7 odsto. Logisitički troškovi u zemljama regiona zbog ovog zastoja, učestalih zastoja su duplo veći nego u EU", kaže ministar Ljajić.

"Kako da nađemo rešenje za nacionalističku retoriku u našim državama koja može da postigne brzi rezultat od nekoliko dana na politčki rejting a nama privrednicma da dostignemo to treba 10 -20 godina", kaže Branko Azeski iz Privredne komore Makedonije.

"Možemo samo da izrazimo jednu molbu politčkim donosiocima odluka da pri svakoj povišenoj retorici kada su u pitanju politički odnosi u regionu razmisle šta to košta sa nekim zemaljama koje smatramo velikim prijateljima, a ono kad pogledate brojke to možda ne izgleda tako. A onda vidite u medijima sporečkanje oko raznih regionalnih tema, a onda pogledate brojke i ispada da najbolje sarađujemo s onima s kojima se svađamo", kaže predsednik PKS Marko Čadež.

Protokol kojim bi se olakšala trgovina i smanjilo čekanje na granicama usklađivanjem rada carinika i priznavanjem dokumenta trebalo je da bude ratifikovan u martu. Verovatno neće, jer Makedonija još nema Vladu da bi ga potpisala.

Uz PKS, današnji skup organizovali su Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija i CEFTA.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом