Uvoze se polovna vozila koja na Zapadu ne mogu proći tehnički pregled

Izgleda da su se u 2016. u Srbiji najviše kupovala polovna vozila. Iz inostranstva ih je uvezeno oko 80.000. Većina je proizvedena od 2000. do 2006. godine, a kod nas se na pijacama i placevima prodaju za 2.000–3.000 evra. Stručnjaci kažu da su to najčešće vozila čiji merači pokazuju više od 200.000 pređenih kilometara, i da su problematičnog porekla i tehničkog stanja.

Polovna vozila i dalje moraju da imaju motor "Euro tri" i ta norma se dok traju pregovori sa Evropskom unijom neće menjati, a kasnije će vozila iz Unije moći da se uvezu bez obzira na starost i normu.

Država preko Agencije i ovlašćenih revizora za uvoz 80.000 polovnih vozila u budžet godišnje inkasira oko osam miliona evra, a i pored toga što je bilo reči o tome, još nije moguć uvoz automobila iz Amerike i nekih tržišta koja nemaju EC norme.

Uvozi se sve što na Zapadu ne može da prođe tehnički pregled, vozila kojima je emisija izduvnih gasova veća od dozvoljene ali kod nas prolaze tehnički pregled, i stručnjaci upozoravaju na to da ćemo za godinu-dve morati, kao ove godine u Sarajevu, da uvedemo ulazak u grad par-nepar.

"Najveće probleme prave vlasnici automobila koji skidaju katalizatore, oni su najveći zagađivači", rekao je Boris Antić sa Saobraćajnog fakulteta.

Vozila iz uvoza nisu ni sigurna, kažu stručnjaci. Često se samo radi prodaje prepravljaju i to još na placevima u inostranstvu.

"Ima slučajeva da automobili dolaze bez ABS-a, da im se isključuju er-begovi, ili čak vade, pa dolazi do velikih problema kada se desi sudar", rekao je Milan Božović iz Komiteta za bezbednost saobraćaja.

Bolji dani, kažu stručnjaci, idu sa pojačanim tehničkim pregledom koji je propisan novim zakonom o saobraćaju.

Tamo će se izduvni gasovi meriti pred kamerom, ali je loša vest što će preko 50 odsto vozila morati da ide na generalni remont izduvnog sistema, koji u pojedinim slučajevima košta i od 1.000 do 1.500 evra, što je više od sadašnje tržišne cene.

Број коментара 21

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 25. новембар 2024.
2° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње