Kako rešiti problem nenaplativih kredita

Prvi put u poslednjih osam godina ukupan nivo nenaplativih kredita u Srbiji pao je ispod 20 odsto. Takođe, bruto domaći proizvod izjednačen je sa nivoom iz 2008. godine, pre početka svetske ekonomske krize. Stručnjaci smatraju da je to rezultat više faktora, pre svega mera Vlade Srbije za ozdravljenje ekonomije.

U protekle dve godine građani su se uglavnom zaduživali, a privreda razduživala. Međutim, uz fizička lica u novembru i takozvana velika preduzeća počela su da se zadužuju i za kratko vreme podigla više od 1.300 kredita, a da pritom loši krediti nisu povećani.

Sekretar UBS Veroljub Dugalić kaže da je privreda smanjila ukupan obim loših kredita sa 25 na 20 procenata tako da je prosek za privredu i za građane 16,2 odsto.

"To je još uvek veliki procenat loših kredita, ali imajući u vidu kakva je bila situacija, na primer pre godinu dana, veliki je pomak i veliki napredak u toj oblasti", kaže Dugalić.

Da li su nove i upumpane pozajmice u finansijskom sektoru ublažile takozvane zatrovane kredite ili su banke otpisale deo nenaplativih kredita? Stručnjaci veruju da je dobar rezultat posledica novih klasifikacija loših kredita kod NBS. Nezvanično, na taj način su dve banke smanjile nivo takvih kredita za 70 milijardi dinara.

"NBS je tokom avgusta donela propise kojima je podstakla poslovne banke da aktivnije rešavaju problem loših kredita. Moguće je da su ti propisi, koji su stupili na snagu pre nekoliko meseci, uticali da banke odlučnije rešavaju probleme loših kredita", rekao je Milojko Arsić, profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu.

Podsetimo da već dve godine klijenti koji uđu u kašnjenje s otplatom kredita duže od 90 dana mogu ponaosob da pregovaraju sa bankom kako da premoste dospele obaveze.

Zorica Bošković iz Pireus banke kaže da uglavnom klijenti gube posao. "To su najčešći razlozi poteškoća u otplati kredita u Pireus banci, te sa te strane imamo i programe sa uključenim osiguranjem i pravimo razne reprograme u zavisnosti od potreba klijenta, odnosno njihovih mogućnosti", objasnila je Boškovićeva.

Kada je reč o privredi, ako postoje nova tržišta i novi poslovi i ideje, eto i novca za kredite. Kada je reč o građanima, najveći problem ostaju indeksirani stambeni krediti u "švajcarcima" jer svaki drugi ima problem u visini od oko 400 miliona evra.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом