субота, 17.12.2016, 08:47 -> 10:56
Извор: РТС
Kekić: Realizacija ekonomskih planova zavisi od dešavanja u svetu
Dirketor za Evropu britanskog časopisa "Ekonomist" Laza Kekić rekao je za RTS da je fiskalna situacija pod kontrolom, što je presedan za Srbiju. Ako bi došlo do posustajanja stope rasta u svetu, Kini ili EU, to bi se odrazilo na Srbiju, bez krivice Vlade, rekao je Kekić.
Srbija je uspešno prošla šestu reviziju aranžmana iz predostrožnosti, potvrdili su Izvršni direktori MMF-a. Odluku da potvrdi pozitivnu ocenu aranžmana sa Srbijom direktori Fonda propratili su izjavom u kojoj navode da je Srbija nastavila da ostvaruje dobre rezultate u sprovođenju dogovorenog programa, da jača ekonomiju uz unapređenje javnih finansija i smanjenje strukturnih slabosti.
Da li će Srbija u 2017. relizovati planove, Laza Kekić rekao je za RTS da će to zavisiti od dešavnja u svetu.
Što se tiče same Srbije procene prošle godine su bile ispravne, premijer Vučić je dao optimističnu prognozu za ovu godinu, gde je stopa rasta bila viša od one koju je prognozirao MMF, a ispostavilo se da je bila ispravna, rekao je Kekić.
Govoreći o prognozama ekonomskih kretanja za narednu godinu, Kekić je rekao da je za 2017. prognoza MMF-a je da će se stopa rasta u Srbiji malo ubrzati na oko tri odsto, a prognoza Vlade je 3,5 odsto, što nije neka ogromna razlika.
"Ako se ostvare te procene, Srbija će se razvijati po većoj stopi nego EU, nego zemlje regiona i na neki način to će biti uspeh, ali treba napomenuti da je to stopa rasta sa niske osnovice", rekao je Kekić.
Ako rastete brže od EU, smanjuje se razlika, što je čista artimetika, ali razlika je ogromna da će trebati mnogo godina da bi se to eventualno sustiglo, objašnjava Kekić.
Fiskalna situacija je pod kontrolom to je presedan za Srbiju. Ove godine će deficit biti izuzetno mali, 1,5 odsto BDP-a, sledeće godine bi moglo da bude slično, čak i u budućnsti može se ostvariti suficit, kaže Kekić.
"Osim primera Nemačke, Austrije malo koja zemlja u EU bi se mogla pohvaliti takvim fisklalnim performansama. Međutim, srpska privreda je daleko na nižem nivou od onoga što je bila 1989. ili 1990. godine", ističe Kekić.
Govoreći o nezaposlenosti, Kekić kaže da je to pojava koja nije samo u Srbiji, već i u celom svetu.
"Može se očekivati da rastu lični dohoci i da će se donekle smanjivati stopa nezaposlnosti, koliko tačano teško je proceniti. Ona je izuzetno visoka, zabrinjava što je koncentrisana, kao i u nekim drugim zemljama u regionu, na mlađe ljude, kojima radna perspektiva nije toliko svetla. Kretanja idu u pozitivnom smeru", kaže Kekić.
Govoreći o realnosti planova u budžetu, Kekić kaže da Srbija zavisi od kretanja u svetu, jer je mala zamlja koja zvaisi prvenstveno od kretanja u EU.
"Veliki su rizici, ako bi došlo do posustajanja stope rasta u svetu, Kini, EU to bi se odrazilo na Srbiju, bez krivice Vlade. Bilo bi teško ostvriti smernice. Ali ako se ostvare prognoze za svetsku privredu, koje su blago optimistične, onda mi se čini i da osnove na kojima Vlada projektuje budžet nisu nerealne", zaključio je Kekić.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар