Razvijena berza motor ekonomskog rasta

Za brži ekonomski rast, zemlji je neophodna razvijena berza preko koje mogu da se realizuju i krupne investicije i privuče od osam milijardi do devet milijardi evra, koliko se procenjuje da je trenutno u zemlji van bankarskog sistema. Na Beogradskoj berzi promet je pao na oko pola miliona evra dnevno, pri čemu se aktivno trguje akcijama samo tridesetak kompanija, rečeno je na berzanskoj konferenciji.

Na dan fabrike pre 14 godina, "Metalac" iz Gornjeg Milanovca izašao je na berzu.

"Berza daje šansu da se vi legitimišete da li ste firma koja vredi ili ne vredi. Drugi benefit je za akcionare, imate transparentnost, da akcionari mogu da trguju svojim akcijama", objašnjava predsednik Nadzornog odbora "Metalca" Dragoljub Vukadinović.

Međutim, vrednost njihovih akcija je pala sa 60 na 25 evra, a akcije drugih kompanija još više. Berza je četiri puta manja nego na početku, jer nije bilo novca da se akcije kupuju, a ni poverenja u kompanije, kaže ministar finansija i ocenjuje da je Srbiji sada potrebna razvijena berza, preko koje stižu krupne investicije.

"Srpska privreda kreće ka toj održivoj putanji rasta koja će smanjiti gep između nas i Evrope. Da bi se to dogodilo, neophodna je treća generacija investicija koja neće prodavati samo razliku između plata i produktivnosti koju naši radnici mogu da ponude, nego će prodavati čitav splet stvari", kaže ministar finansija Dušan Vujović.

Najavljuje izmene Zakona o tržištu kapitala, a posle toga, izlazak na berzu i nacionalnih perjanica poput Telekoma.

"Cilj nam je da te velike državne firme, koje su spremne i tehnološki, i organizaciono, i po veličini, i po transparentnosti, i po standardu tehnologije, i po svemu ostalom, mogu da izađu na berzu a da to ne proizvede šokove ni na berzi, ni u cenama akcija, ni u strukturi tih firmi", ističe Vujović. 

Berza bi, uz ozbiljne mere, mogla da živne za godinu-dve, kao rumunska. Međutim, nama su pare potrebne i u međuvremenu, a investitorima bolje poslovno okruženje.

"Brzina promena nije dovoljna, ja bih rekao da je čaša dopola puna jer vidim potencijal. Zašto ljudi ne trče da ovde investiraju, zašto nema buma? Mora više da se radi i nema sumnje da će onda doći", kaže Aleksander Piker iz Komercijalne banke.

A koliko ih privlače državne subvencije?

"Mislim da su subvencije marginalne, dobre su za početnike u poslu, a za dobro poslovanje ključno je imati dobru radnu snagu, infrastrukturu, konkurentne cene komunalija, energenata", objašnjava Ernst Bode iz "Maser tehnogasa".

"Kada se sve završi ceo set pregovora oko toga šta dobijate, šta je infrastruktura, na kraju priče dođu i kažu: vidi, imam Slovačku, Makedoniju, Mađarsku, Bugarsku, imam tebe, ajde sad da pričamo. Ne možete još uvek da to ignorišete jer jeste deo realnog života u razgovoru s investitorima, mi se svi takmičimo", kaže predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež.

Ernst Bode ističe da uopšte nije siguran da li je zaista potrebno davati novac po radnim mestima ili su bolje poreske olakšice.

Sa subvencijama ili bez njih, zaključuju investitori, stvari u Srbiji idu bolje nego što su očekivali, a stanje državnih finansija ohrabruje.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом