Potrebno više stručnjaka za brži razvoj IT sektora

U narednih pet godina, pet puta više inženjera za informacione tehnologije je predviđeno novom vladinom strategijom. Pokazalo se da su IT stručnjaci najtraženiji i da ih najmanje ima. Kako usaglasiti zahteve kompanija i kapacitete fakulteta i škola?

U Srbiji nedostaje 15 hiljada stručnjaka za informacione tehnologije. Najviše nedostaju programeri, ali je oskudica i drugih profila. To je ono što koči razvoj IT sektora.

"Znam slučajeve gde strane firme, recimo, hoće da otvore 200 radnih mesta, pa nisu sigurne da li mogu da dobiju toliko stručnjaka. Pa neke rizikuju, neke ne rizikuju. Kao društvo treba da radimo na tome da za 10 godina imamo deset puta više svega i 'Majkrosofta' i 'Nordeusa', ali i ljudi koji prave sajtove i celog spektra", kaže zamenik direktora razvojnog centra "Majkrosofta" u Srbiji Milan Novaković.

Ako nastavimo ovim tempom, tek za deceniju i po imaćemo broj stručnjaka koji nam je već danas potreban. Godišnje sa fakulteta izađe tek 1.000 inženjera. Na Elektrotehničkom fakultetu već je dvostruko više studenata. Uz proširenje prostora, povećanje kvota, nedostaje još štošta.

"Tu nastavu treba neko da izvede. Ne uči se to na tabli, to je veština, umeće, ta deca moraju da imaju radno mesto. Neko mora da radi sa tom decom ceo dan, mi sad koristimo demonstratore", kaže dekan Elektrotehničkog fakulteta u beogradu Branko Kovačević.

A iznad svega su neophodni dobri planovi i programi studiranja.

"Rešenje je školovanje IT stručnjaka. Treba napraviti školski sistem koji je kvalitetan, diploma sama po sebi ne znači ništa. Moraju da imaju to relevantno znanje, da igraju tržišnu utakmicu", poručuje Kovačević.

Iz Ministarstva trgovine i telekomunikacija stiže prva strategija koja treba da upetostruči broj inženjera do 2020. godine. Uz moguće povećanje kvota za upis na fakultete, razgovara se o uvođenju informatike još u osnovnoj školi, ali i prekvalifikacijama ili dodatnom obrazovanju.

"Dokvalifikacija znači za mlađe ljude koji nisu završili IT škole i fakultete kroz razne institucije kao što je Naučno tehnološki park, ICT habovi, da usavrše svoje znanje i pokrenu sopstveni biznis", navodi Sava Savić iz Ministarstva trgovine i telekomunikacija.

A kako dobru ideju neretko koče finansije, država bi i u tom slučaju mogla da pomogne, najavljuju iz resornog ministarstva.

"Kao mere podrške su predviđena i kreditna sredstva u iznosu od 50 odsto inovativnog projekta ili u maksimalnom iznosu od 25 hiljada evra", ističe Sava Savić. 

U pisanju strategije je učestvovala i Privredna komora. O dokumentu sada razgovara ministarski IT tim, a najbolju verziju, koja će ići na usvajanje, očekuju za mesec dana.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 15. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом