недеља, 09.10.2016, 19:00 -> 20:03
Извор: РТС
Vujović: Srbija bitno smanjila rizike, očekujem niže kamatne stope
Velika preduzeća treba da se osposobe da prime strani menadžment, da hvataju korak sa svetom i da se osposobe da refinansiraju obaveze po nižim kamatnim stopama, kaže za RTS ministar finansija Dušan Vujović.
Podrška ekonomskim reformama Srbije potvrđena je još jednom na jesenjem zasedanju Svetske banke i MMF-a u Vašingtonu. Ocenjeno je da je Zapadni Balkan najdinamičnija zona Evrope, a predstojeća zajednička sednica vlada Srbije i Albanije kao pozitivan primer saradnje u regionu.
Ministar finansija Dušan Vujović rekao je za RTS da su nastavljeni razgovori sa MMF-om koji su započeti u septembru u Beogradu, a završavaju se poslednje dekade oktobra, takođe u srpskoj prestonici.
"Sa Svetskom bankom smo razgovarali o tekućim projektima i planu saradnje sa Vladom Republike Srbije o definisanju prioriteta i merenju realizacije prioriteta u prvih 100 dana nove vlade", rekao je Vujović.
Kako je istakao, srpska delegacija je prisustvovala sastancima koji su pokazali kuda se kreće međunarodna zajednica u prepoznavanju problema razvoja, njihovom finansiranju i fokusu međunarodnih organizacija – o tome kako eliminisati siromaštvo, smanjiti razlike među zemljama i pripremiti svet da apsorbuje šokove novih tehnologija.
Ministar Vujović je razgovarao i sa potpredsednikom Svetske banke za Evropu i centralnu Aziju Sirilom Milerom koji je rekao da je zadovoljan trendovima na Zapadnom Balkanu, uključujući i Srbiju. Ima i zamerki da je spora realizacija restrukturiranja javnih preduzeća.
"Miler je primetio da je Zapadni Balkan jedna od najdinamičnijih zona Evrope. Jesu kasnije krenule reforme, ali se sada posvećuju reformama i trude se da nadoknade vreme – Srbija, Crna Gora, Makedonija pokušavaju da uhvate korak i ostvare stvari koje su bile predmet zemalja koje su prošle dekade pristupile EU", rekao je Vujović.
Ministar ističe da Berlinska inicijativa ulazi u završnu fazu, dogovara se podrška trgovini kao osnovi razvoja saradnje i tranzita preko područja gde je infrastruktura jedan od najvažnijih elemenata, kao i slobodna trgovina i pružanje finansijskih usluga koje to omogućavaju.
Predstojeća zajednička sednica vlada Srbije i Albanije će biti korak u pravcu da se podrži investicioni projekat i saradnja kao osnova budućeg razvoja i perspektive za sve zemlje u regionu, navodi Vujović.
Želja Svetske banke je, ističe, da se fokusiramo na prepreke na koje nailazimo u ovoj fazi.
"Pre godinu dana prepreke su bile u prihvatanju programa restrukturiranja velikih javnih preduzeća, a sada dolazimo u fazu realizacije toga. Suština je da programi treba da krenu napred, velika preduzeća treba da se osposobe da prime strani menadžment, da hvataju korak sa svetom u kvalitetu upravljanja resursima, da se osposobe da refinansiraju obaveze po nižim kamatnim stopama da bi dobile korist od toga što je Srbija bitno smanjila rizike i u svetu se to kroz kamatne stope prepoznaje", kaže Vujović.
Očekuje da se to refinansiranje vrši po mnogo povoljnijim uslovima i za preduzeća i Srbiju u celini.
"Očekujem da ljudi nađu svoj interes u novom pristupu radu i da se ostvare ciljevi u restrukturiranju i optimizaciji broja zaposlenih u celom javnom sektoru i javnim preduzećima.
Na jesenjem zasedanju je zaključeno da je u 2016. došlo do blagog zastoja BDP-a, ali prognoze za 2017. su ipak malo bolje.
"Očekuje se oživljavanje rasta u Kini i zemljama u razvoju, povoljniji uslovi za Srbiju, ali ne uklanja izazove. Nastavlja se sa podržavanjem otvorenosti privreda, prihvatanjem promena. Svidelo mi se što je Kristin Lagard citirala Kejnza – 'nikada nam nisu nedostajale ideje, već rešenost da se odreknemo starih navika, loših institucija, loših rešenja da bismo išli napred'. Mislim da to važi za Zapadni Balkan, Srbiju i za ceo svet", zaključio je Vujović.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар