Kada poreznici stavljaju katanac na bravu?

Spor poreznika i ugostitelja uvek je isti: prvi tvrde da rade posao – drugi da ih inspektori zatvaraju selektivno i zbog sitnica.

Najpre su neke od njih zatvorili inspektori a onda je 550 niških ugostitelja pre mesec dana, bar na kratko, samo stavilo ključ u bravu kako bi protestom ukazali da nešto mora da se menja. Na sastanku u poslodavačkom udruženju Poreska uprava bila je u najjačem sastavu, ali je turistička inspekcija na čiju je adresu upućeno mnogo primedbi, izostala.

"PDV plaćam 800.000, plate milion. Ja ne mogu da živim u konstantnom stresu da li će, ako utvrde da sam sve ovo uradio, zbog tri soka i pet rakija poreski inspektor zaključiti da moja radnja bude zatvorena", kaže niški ugostitelj Bojin Mitić.

Poreznici tvrde da se zbog malih iznosa to ne dešava, da inspektori osmotre sve aspekte poslovanja nekog objekta pre pisanja zapisnika i da ni tu nije kraj.

"Posle odlaska inspektora odnosno pravljenja zapisnika, svaki poreski obveznik ima pravo da napravi prigovor, žalbu i svi njegovi zahtevi u zavisnosti od situacije mogu biti uvaženi", ističe pomoćnik direktora Poreske uprave Nenad Krtolica.

Egzit, filmski susreti, roštiljijada, grožđijada i slične manifesticaje prilika su za najveće zarade, kažu ugostitelji, ali je problem to što su tada kontrole najčešće dok nelojalna konkurencija na crno, pored njih, radi sa manje problema.

"Zato što mora moj radnik i da izvadi novčanik, da izvadi ovo. Ja ne mogu da uslužujem goste narednih pola sata, sat vremena dok poreski inspektor ne utvrdi šta je i kako je", priča Dragan Stanojević, poslastičar iz Novog Sada.

"Kažete – ne naplaćujete sitne račune, ali 300 dinara, 100 dinara sve je razlog za zatvaranje. Lično sam imao za 300 dinara zatvoren 15 dana objekat", kaže Stevan Rodić, ugostitelj iz Beograda.

Objekat zatvoren na 60 dana, koliko zakon maksimalno propisuje, trajno je zatvoren, tvrde ugostitelji. Sa druge strane, nelogično je da neko ko posluje na crno bude oporezovan sa 20 odsto vrednosti robe i može odmah da uđe u legalne tokove.

"Ovo što vi kažete kontrola se svodi na PIB, ako do vas radi neko ko je neregistrovan prijavite, pa ja ne verujem da nadležna filijala neće poslati kontrolu", kaže načelnica terenske kontrole Poreske uprave Mirjana Vasiljević.

Poreznici kažu da je njihovo da sprovode zakone. Nije sporno da najčešće kontrolišu one za koje postoji najveći broj anonimnih prijava. Podsećaju i na kontrolu u svojim redovima. U toku prošle i ove godine u saradnji sa MUP-om i tužilaštvom podneto je 13 krivičnih prijava protiv nesavesnih službenika.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 17. април 2025.
18° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом